Yerlikaya duyurdu: İki suç örgütü çökertildi

Son dakika haberi: Sinop ve İstanbul’da düzenlenen operasyonlarla “Uzuner” ve “Pelit Çetesi” olarak bilinen iki ayrı suç örgütü çökertildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonlara ilişkin açıklama yaptı. 

VATANDAŞI DOLANDIRIP KRİPTO PARA ALMIŞLAR

Jandarma Genel Komutanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Sinop İl Jandarma Komutanlığı tarafından Uzuner olarak bilinen, liderliğini Necati Kerim Uzuner’in yaptığı ve 8 suç örgütü yöneticisinin olduğu organize suç örgütü üyelerine yönelik operasyon düzenlendi. 

Sinop merkezli, Trabzon ve İstanbul olmak üzere 3 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 14 yüpheli gözaltına alındı, 13’ü tutuklandı. Vatandaşları bankaların müşteri hizmetleri numarasına benzer numaralardan aradıklarını ve kendilerini müşteri temsilcisi gibi tanıtarak dolandırdıkları, elde ettiği paraları ise kripto paraya çevirdikleri tespit edildi. 

Operasyonda 40 milyon Türk Lirası tutarında işlem hacmi olduğu tespit edilen 8 şüpheliye ait toplam 153 banka hesabına mahkeme tarafından el konuldu. 

ORMANLARI KESİP USULSÜZ ŞEKİLDE SATMIŞLAR 

İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca Pelit Çetesi olarak bilinen, liderliğini Rıfat Albayrak’ın yaptığı organize Suç Örgütü üyelerine yönelik  operasyon düzenlendi.

Ormanlık alanlarda kesim yapmak suretiyle açtıkları arazileri usulsüz şekilde düzenlenen belgelerle vatandaşlara satarak, Rüşvet, Nitelikli Dolandırıcılık ve Orman Kanununa Muhalefet suçlarını örgütlü olarak işlediği tespit edilen 24 şüpheli gözaltına alındı. 

Operasyonda 15 adet ruhsatsız tabanca, suçtan elde edildiği değerlendirilen çok sayıda altın, yüksek miktarda döviz ve para ele geçirildi.

“ÇETELERİN ÇETELESİNİ TUTUYORUZ”

İçişleri Bakanı Yerlikaya, operasyonları düzenleyen güvenlik güçlerini tebrik etti. 

“Çetelerin çetelesini tutuyoruz” diyen Yerlikaya, “Hiçbiri yüce Türk adaletinden kaçamayacak” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx