TRT son bilgiyi aldı! Emekli maaşına zam için kritik tarih ortaya çıktı

Ekim ayında Meclis’in açılmasıyla beraber gündeme gelecek olan maaş zammına ilişkin hazırlıklar sürerken, en düşük emekli maaş zammı için de düşünülen rakam ortaya çıktı.

TRT Haber’in aktardığına göre, 7 bin 500 lira olan mevcut uygulamada en düşük emekli maaşının yukarı çekilip çekilmeyeceği çalışmanın tamamlanmasıyla belli olacak. Bu konudaki çalışmalar, tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki Kabine toplantısında görüşülecek. Ardından TBMM’deki süreç başlayacak.

Milyonlarca emekli yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 65 olmasıyla maaşlarına yapılacak zamma gözünü çevirdi.

Meclisin açılmasına günler kaldı. Bu süre içinde son şekli verilen çalışmanın, yasa teklifi olarak Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor. Yasal düzenlemenin ekim ayında meclis gündemine gelmesi, yılbaşından önce de Genel Kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor.

KÖK MAAŞ NEDİR?
Emekli kök maaşı esası itibaıyla “en düşük emekli maaşı” sınırlması sonrası getirilen ek zamlar olmaksızın emekli maaşının halidir.

Bilindiği üzere en düşük emekli maaşı sınırlaması ile sınırın altında kalan maaşlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eklenen zamla alt sınıra yükseltiliyor. Bu farkların eklenmemiş halindeki emekli maaşı kök maaştır.

EMEKLİ KÖK AYLIĞI E-DEVLET ÜZERİNDEN NASIL HESAPLANIR?

Emekli kök aylığı SSK Emekli Aylığı Hesaplama e-Devlet uzantısı üzerinden giriş yapılarak çıkan sonuçlar üzerinden sorgulama yapabilirler.

KÖK MAAŞ NASIL HESAPLANIR?

Örneğin kök maaşı 5 bin 500 lira olan bir emekliye, temmuz ayında yüzde 30 zam yapıldı diyelim. Bu zam 7 bin 500 lira üstünden değil 5 bin 500 lira üstünden yansıtılacak.

Emeklinin kök maaşı yüzde 30 zam sonrası 7 bin 150 TL olacak. Ancak en düşük maaş 7 bin 500 TL olduğu için yine 7 bin 500 TL maaş almaya devam edecek. Aradaki farkı Hazine karşılayacak.

Yani emekliye 7 bin 500 liranın üzerine yüzde 30 zam yapılıp 9 bin 750 lira maaş verilmeyecek.

Ancak diyelim en düşük maaş temmuzda 8 bin liraya yükseltildi. Yüzde 30 zam sonrası kök maaşı 7 bin 150 lira olan emekli 8 bin lira maaşa hak kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx