SEC Direniyor! Bitcoin ETF İçin Yeni Karar

Kripto para dünyasında merakla beklenen Bitcoin ETF’leri için karar var. SEC, Bitcoin ETF teklifleri için karar zaman çizelgesini uzattı. Bu durum SEC’in konuyla ilgili direnişini yansıtıyor.

Gecikmeler önde gelen Bitcoin ETF başvuru sahiplerini etkiliyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’den bugün önemli bir karar var. Karar çeşitli Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) tekliflerine ilişkin karar alma sürecine ilişkin. Buna göre SEC daha fazla gecikme olduğunu açıkladı. Bu karar, Ark 21Shares ve GlobalX ETF’leri için kararların Ocak ayına kadar ertelenmesinden kısa bir süre sonra geldi.

Bugün açıklanan en son beklenen gecikmeler turu, BlackRock, Valkyrie ve Bitwise dahil olmak üzere önemli ETF başvurularına bakıyor. SEC bu fonlar için ilk karar ertelemesini 31 Ağustos’ta açıklamıştı. Buna ek olarak, SEC kısa bir süre önce Hashdex’in Bitcoin ETF’sine ilişkin kararını da erteledi. Buna göre karar tarihinin 6 Ekim civarında olması bekleniyordu.

Potansiyel hükümet kapanması öncesinde önleyici tedbirler

Bloomberg’den James Seyffart, bu gecikmelerle ilgili yorumunda, bunların hükümetin kapanması beklentisiyle uygulandığını öne sürdü. SEC Başkanı Gary Gensler, Washington’da kısa süre önce yapılan bir oturumda açıklamalar yapmıştı. Hükümetin kapanmasının düzenleyici kurumu “iskelet” bir personelle bırakacağına dair endişelerini dile getirmişti.

Geciken Bitcoin ETF başvuruları arasında BlackRock’ın başvurusu büyük ilgi gördü. 9 trilyon dolarlık bir varlık yönetimi devi olan ve SEC onayları konusunda sicili oldukça kabarık olan BlackRock’ın başvurusu merakla bekleniyor. Bloomberg’den Eric Balchunas ve Seyffart, BlackRock için yaklaşık 575-1’lik bir onay kaydı bildirdi.

Son tarih esnekliği ve etkileri

Bu gecikmelerden önce, birçok ETF adayı Ekim ortası son başvuru tarihleriyle karşı karşıyaydı. Ancak sektör uzmanları SEC’in karar alma sürecini 240 günlük sürenin sonuna kadar uzatma yetkisine sahip olduğuna dikkat çekti. Devam eden ertelemeler, SEC’in son Grayscale kararına itiraz edip etmeyeceği konusunda soru işaretleri yarattı. Bir yargıçlar heyeti Grayscale lehine karar verdi. Ayrıca SEC’in Bitcoin Trust’ını (GBTC) bir ETF’ye dönüştürme başvurusunu yeniden değerlendirmesini istedi.

Daha önce bildirildiği üzere, SEC’in 29 Ağustos kararından itibaren temyiz başvurusunda bulunmak için 45 günlük bir süresi var. Ayrıca 13 Ekim bu tür bir eylem için son günü işaret ediyor. Diğer taraftan kriptokoin.com olarak baktığımızda Ethereum ETF’ler için ilginç bir durumla karşı karşıyayız. Buna göre Bitcoin ETF’leri beklenen gecikmelerle karşı karşıya kalıyor. Ancak SEC Ethereum vadeli ETF’lerini aktif olarak ilerletiyor. Bu durum kripto para birimi yatırım ürünlerine yönelik çift yönlü bir yaklaşımın sinyalini veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx