Polat çifti hakkında savcılığın hakimliğe gönderdiği sevk yazısının detayları belli oldu

AA

Gösterişli hayatını sosyal medyada paylaşarak ün sahibi olan, haklarında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Polat çifti hakkında savcılığın hakimliğe gönderdiği sevk yazısının detaylarına ulaşıldı.

Savcılık, sevk yazısında şüpheli Ahmet Gün’ün tasfiye halindeki şirketlerden başka firmalara gerçek bir mal alış ve satış olmadan değişik zamanlarda 98 milyon 657 bin, 25 milyon 337 bin, 20 milyon, 150 milyon ve 29 milyon lira sahte fatura düzenlediğini kaydetti.

Düzenlenen sahte faturaların Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) analiz raporu ile tespit edildiği belirtilen sevk yazısında, “MASAK analiz raporu, toplanan deliller ve etkin pişman şüpheli ifadesi gibi tüm soruşturma evrakı içeriğinden şüphelilerin çıkar amaçlı suç örgütü faaliyeti kapsamında sahte fatura ve belgelerle gerçek bir işleme dayanmayan gelirlerini kurmuş oldukları çok sayıda şirket üzerinden işleme tabi tutarak sonuç olarak Milda Gayrimenkul Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi üzerinden akladıkları MASAK raporuna göre 250 milyon olduğu anlaşılmakta” ifadelerine yer verildi.

İfadeleri 3 cumhuriyet savcısı tarafından alındı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 24 şüpheliden 18’i emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edildi.

Savcılık katına çıkarılan şüphelilerin Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nda görevli 3 cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alındı.

Dilan Polat ve Engin Polat dahil 12 şüpheli tutuklandı

İfade işlemlerinin tamamlanmasının ardından savcılık; Dilan Polat, eşi ve kardeşi Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheliyi ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, Vergi Usul Kanunu’na muhalefet, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi Kanunu’na muhalefet’ suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Hakimlik ifadesi alınan DilanPolat, EnginPolatve Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu şüphelilerden 12’sinin tutuklanmasına karar verirken 6’sının ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına hükmetti.

Paranın aile bireyleri arasında transfer edildiği belirlendi

Soruşturma kapsamında daha önce şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konulan Polat çiftinin de yer aldığı şüphelilerle ilgili MASAK, ön inceleme raporu hazırlamış, raporda tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirtilmişti.

Paranın yine aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat’ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığının tespitinin ardından İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri şüphelilerin kimliklerini belirlemiş, İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa’da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemişti.

Soruşturma kapsamında çalışmalarını sürdüren ekipler Dilan ve Engin Polat’a ait bir medikal şirketin Ankara’da başka bir firmaya isim hakkını verdiğini, bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın da ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığını belirlemişti.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir