Kalori kaybında takılıp kalanlar! Direnç kilosundan nasıl yırtılır

Her bireyin metabolizması birbirinden farklıdır. Metabolizmayı hızlandırmaya çalışan, diyet, doğru beslenme ve kilo verme ile ilgili süreçlere dahil olan herkes mutlaka bu cümleyi duymuştur. Aslında bu basit ama önemli cümle, kilo vermek isteyen herkesin farklı bir diyet listesine veya beslenme düzenine ihtiyacı olduğunu gösterir.

Kimileri ‘mutfağın önünden geçsem kilo alıyorum’ derken kimileri sıklıkla yüksek kalorili besinler tüketse de kolay kolay kilo almıyor. Çünkü her insanın metabolizması ve vücut işleyişi birbirinden farklıdır. Bu yüzden sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermek istiyorsanız mutlaka kişiye özel beslenme ve spor programı ile ilerlemelisiniz.

Diyet Uzmanı Berre İncekara, “Ancak yine de başladığınız serüvende işler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Başlangıçta ödemle birlikte verilen kilolar yüksek olurken bir zaman sonra bu oran azalmaya hatta vücut bir süre belirli bir kiloda sabit kalmaya başlayabilir” açıklamasında bulundu.

Dolayısıyla metabolizmanızın durumuna göre kilo kaybı her hafta aynı hızla ilerlemeyebilir. Vücut belli bir kiloya indikten sonra kendini güvende hissettiği kiloda korumaya alabilir. Bu durum aslında bedenin yağ yakımı sonucu kilo verilmesine karşı verdiği bir tepkidir.

Direnç kilosuna yenik düşüp diyeti bırakarak mevcut kilolarıyla yaşamayı kabul edenler ve pes etmeyip direnç kilosunu kırmak için azmederek hedeflediği kiloya ulaşanlar. Buradaki en önemli nokta motivasyonu kaybetmeyip bu durumun sadece vücudun tepkisel bir süreci olduğunu kabullenmektir diyor Diyet Uzmanı Berre İncekara.

Hedeflediğiniz kiloları sağlıklı bir şekilde vereceğinize olan inancınızı kaybetmeyip spora ve diyete devam ettiğinizde bir süre sonra direnç kilonuzun azim ve istikrarınıza karşı koyamadığını görmeniz mümkün! Peki direnç kilosu nasıl daha kolay kırılır dersiniz?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Berre İncekara; “Direnç kilosu diyete devam edip etmeme sürecinde çok kritik bir dönem, eğer istikrarlı ve sabırlı olunursa kilo verme sürece hedefe ulaşır’ dedi.

Direnç kilosunu kırmak için kalori azaltmaya yönelik şok diyetler, ağır detoks programları veya ağır sporlar yapmaya başlamak ve vücuda aşırı yüklenmek sağlık açısından yorucu olabilir. Bunun yerine vücudu gün içerisinde hareketli tutmayı ve vücuttaki kas oranını arttıracak sporlara yönelmeyi tercih edebilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için unutmamanız gereken en önemli şey istikrarlı olmak! Kendinize inandığınızda ve direnç kilosunu arzu ettiğiniz sağlıklı ve fit vücuda ulaşmak için bir engel olarak görmediğinizde süreç sizin için daha kolay ilerler. Aslında bedenin yağ yakımı sonucu kilo verilmesine karşı verdiği bir tepkidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx