İnsan Yüzlü Balık Ağa Takıldı: Nesli Tükenme Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Antalya’nın Manavgat ilçesinde halk arasından ‘insan yüzlü balık’ olarak bilinen sapan balığı, balıklıların ağlarına takıldı. Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği’nin (IUCN) nesli azalan türler arasında yer alan sapan balığı, balıkçı tarafından tekrardan denize bırakıldı.

Özellikle Doğu Akdeniz’de gözüken sapan balığı, azalan popülasyonu nedeniyle Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği’nin Kırmızı Listesi’nde ‘nesli azalan tür’ olarak belirlendi.

Avlanması yasak olan balık türü, geçen günlerde Antalya’nın Manavgat ilçesi açıklarında balıkçıların ağına takıldı. Tekneye çıkarılan 170 santim boyundaki balığın kilosu da ölçülüp balıkçı tarafından tekrar denize bırakıldı.

Balığın avlanmasının yasak olduğunu söyleyen Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Bu balık, kemane balığı olarak bilinen, dipten beslenen bir tür. Sadece Doğu Akdeniz’de çıkmaya başladı. Çünkü Akdeniz’in diğer alanlarında yok oldu” dedi.

Türe çok rastlanmadığını belirten Prof. Dr. Gökoğlu, “Nesli azalan türler arasında olduğu için avlanması yasak. Bizim kıyılarımızda çok miktarda oluyordu bu tür. Özellikle yavruları dalgaya kadar çıkardı. Aşırı av baskısı ve az yavru verme nedeniyle tükenme aşamasına geldi. Avlanması tamamen yasak türler arasında yer alıyor. Çok ender olarak Türkiye sahillerinde gözüküyor sadece” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx