Ford grevdeki otomotiv işçileriyle geçici bir anlaşmaya vardı

Reuters ve The New York Times’a göre iki taraf, bu süre zarfında çalışanlara %25’lik ücret artışı içeren dört yıllık yeni bir iş sözleşmesi üzerinde anlaşmaya vardı. UAW, sendikanın da başarılı bir şekilde müzakere ettiği yaşam maliyeti maaş ayarlamaları ile toplam ücret artışlarının %33 olacağını söyledi. Sözleşmede ücret artışının yanı sıra emekli maaşlarının artırılması ve şirketin fabrikaları kapatma planlarına karşı grev yapma hakkı da yer alıyor.

Bu oranlara göre, Ford’daki en yüksek maaşlı çalışanlar sonuçta saatte 40 dolardan fazla kazanacak ve haftada 40 saatlik iş yükü için 83.000 dolarlık temel maaşa sahip olacaklar. Bu arada, yeni işe alınanların maaşları önümüzdeki dört yıl içinde iki katına çıkacak.

Ford grevdeki otomotiv işçileriyle geçici bir anlaşmaya vardı

Ford başlangıçta işçilerine %23 daha fazla ödeme yapmayı teklif etti ve sendikaya, şirketin işinde büyük değişiklikler yapmadan bunun karşılanabileceğini söyledi. Ancak UAW daha büyük bir yüzde için baskı yaptı ve geçtiğimiz birkaç hafta içinde binlerce işçisinin iş bırakmasını sağlayarak Ford ile bu anlaşmaya varmayı başardı.

Ford, diğer otomobil üreticileri gibi, önümüzdeki 10 yıl içinde tamamen elektrikli bir araç serisine sahip olma umuduyla filosunu elektrikli hale getirmek için adımlar atıyor. Aralarında GM ve Stellantis’in de bulunduğu grevden etkilenen otomobil üreticileri, daha önce kendilerine milyarlarca dolara mal olan elektrifikasyon çabalarının sendikanın taleplerinden etkileneceğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx