Darphane Açıkladı: Cumhuriyet’in 100’üncü Yılına Özel Para Basıldı

Türkiye Cumhuriyeti, 29 Ekim 2023’te 100’üncü yılını kutlayacak. Bu önemli günde kurumlarda üst üste hazırlıklar yapıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 100’üncü yıl için tasaralanan madeni paraları paylaştı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yaşı için Darphane’nin para pasıp basmayacağı tartışılıyordu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün 100’üncü yıl için hazırladığı madeni paralar tanıtıldı.

100’üncü yıl için hazırlanan hatıra parasında, 12 Cumhurbaşkanı’nın rölyefleri ile birlikte “Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı” ve ‘’Türkiye Yüzyılı’’ logoları kullanılmış.

Bakanlığın yaptığı açıklama

“Fon olarak geometrik dokuyla çalışılmış Atatürk rölyefi bulunmaktadır. Ön planda ise tekrarlı şekilde ‘’100’’ sayıları ve “Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı’’ logosu vardır. Bu ‘’100’’ sayıları içinde Cumhuriyetimizin ilanından günümüze kadar her alanda yapılan yeniliklerin bir kaçına vurgu yapılmıştır: Savunma sanayimizin ülkemize kattığı “Hürkuş” ve “Hürjet”; ulaştırma alanımızda “Yüksek Hızlı Tren”, “TOGG” ve “1915 Çanakkale Köprüsü’’; İslamiyetin simgesi “Çamlıca Camii’’; geçmişten günümüzdeki tarımsal yeniliklerimizi anlatan “Traktör kullanan Atatürk” ve günümüz modern tarımını anlatan “biçer döver”; Cumhuriyet devrimleriyle kadınlarımıza tanınan “Seçme ve seçilme hakkı” ve “kadınlarımızın spordaki başarısı”; Cumhuriyet’in kuruluşunda rol alan “Türk milleti” ve Cumhuriyetimizin ve demokrasinin savunulmasına sembol olmuş “Bayrak tutan Türk Milletimiz”in olduğu rölyef; bilim insanlarımızdan “Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu” ve “Prof. Dr. Aziz Sancar” rölyefleri kullanılmıştır. Ayrıca kırmızı mine ile çalışılmış “Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı” logosu kullanılmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx