Beyin Cerrahı Türker Kılıç: Yoksulluk İnsan Ömrünü Kısalttığı Gibi Beyin Gelişimini de Olumsuz Etkiliyor

Ünlü beyin cerrahı Türker Kılıç, yoksulluğun insan ömrünü kısalttığına dikkat çekerek, bu durumun aynı zamanda beyin gelişimini de olumsuz etkilediğini belirtti. Kılıç, bu konudaki görüşlerini, herkesin merak ettiği ve üzerinde durduğu bir konuya ışık tutarak paylaştı. Gelin Kılıç’ın paylaşımlarına birlikte bakalım.

Kaynak: Türker Kılıç

Kılıç, 2021’de yapılan bir araştırmaya gönderme yaparak dünyamızdaki en yaygın halk sağlığı sorununun yoksulluk olduğunu ortaya koyar.

Ayrıca yapılan araştırma gösteriyor ki yoksulluk içinde büyüyen çocukların yaşam süresi zenginlere göre ortalama 20 yıl daha kısa ve yoksulluk, kötü huylu beyin urları ve çeşitli kanserlerden bile daha fazla yaşam süresini kısaltıyor.

Yoksulluk ve insan ömrü ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu oluşan grafiği videoda görebilirsiniz:

Yoksulluğun hem ömrü kısaltan hem de beyin gelişimini olumsuz etkileyen bir nevi hastalık olması bilimsel verilerle de ortaya konuyor.

Resimde, içinde yetiştikleri ailelerin yıllık gelirlerine göre yapılmış ‘gelir-beyin korteks alanı grafiği’nde de göreceğiniz üzere gelir azaldıkça beyin korteksi daralıyor.

Peki korteks nedir ve ne işe yarar?

Korteks, beyindeki en üst düzey işlevlerin hayata geçtiği bölüm olup düşünce, hafıza, algılama, dikkat, farkındalık, dil ve bilinçte çok önemli görevler üstlenir.

Peki, yoksul bir ailede bulunan çocuk beyin gelişimi için ne yapmalı?

Kılıç bu soruyu şöyle cevaplıyor: Çocuğun yetiştiği aile hangi gelir düzeyinde olursa olsun, çocuğun beyin gelişimini o gruptaki diğer çocuklara göre iyiye farklılaştıran bir faktör artık kanıtlanmış durumda: Okumak!

Kılıç paylaşımlarında konu ile ilgili bir makaleye ve yapılan bilimsel çalışmalardaki grafiklere de şöyle dikkat çekiyor:

Yani yoksulluk bir dezavantaj gibi görünse de zengin, yoksul fark etmez, beyin gelişimi için okumayı bir alışkanlık haline getirmek bilimsel olarak da kanıtlanmış bir şey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx