Aksa Tufanı’nda İsrail’i ortadan ikiye bölecek strateji! Eray Güçlüer tarihi planı anlattı

  • HABER7

Filistin’li Kassam Tugayları’nın İsrail’e yönelik düzenlediği Aksa Tufanı operasyonunda kullanılan yüksek teknoloji ve stratejik planlama dünyayı şoka uğrattı. İsrail’in hava savunma sistemi ‘Demir Kubbe’nin yüzde 95 oranında delik deşik edildiği operasyonda 4’üncü günde çoğunluğu silahlı 1200 İsrailli unsur etkisiz hale getirildi.

Peki büyük ölçüde kusursuzca işleyen bu plan nasıl gerçekleştirildi? Ambargo altındaki Gazze’de böylesine üstün teknoloji nasıl tasarlandı? Bu etkin savaş kabiliyetine Kassam Tugayları nasıl erişti? Bütün dünya bu sorunun cevabını merak ederken, konunun uzmanları değerlendirmelerini sürdürüyor.

Radyo7’ye konuşan Gazzeli gazeteci Muin Naim, yürütülen planın komutanlara bile son anda haber verildiğini söylemişti. Büyük titizlik ve gizlilik içerisinde gerçekleştirilen operasyonun planlama safhası ve İsrail’in olası kara harekatına ilişkin Stratejist Eray Güçlüer de teknik verilere dayalı çarpıcı bir analiz yaptı. Haber7 Güvenlik Analisti Dr. Eray Güçlüer, katıldığı bir canlı yayın programında, Aksa Operasyonu’nda Gazze ile Batı Şeria arasında bir koridor oluşturmanın hedeflendiğini kaydetti. Güçlüer, bu planın hayata geçirilmesi halinde İsrail’in kuzey ve güney olarak ikiye bölüneceğini belirtti.

Güçlüer, koridorun oluşması durumunda Filistin Devleti’nin denizle bağlantısının kurulabileceğini ve Gazze halkının büyük bir lojistik imkana kavuşabileceğini bildirdi.

İsrail ordusu ile siyasi yönetimi arasında ciddi mücadele olduğuna değinen Güçlüer, işgal ordusunda 260 pilot, 850 askeri komutanın istifa ettiğine değindi. Bu durumdan istifade etmek isteyen Hamas savaşçılarının çatışmayı bütün İsrail’e yaymak ve İsrail’in yeni bir harita üzerinden masaya oturtulmasının hedeflendiğini kaydetti.

İsrail’in kara operasyonuna yönelemediğini ifade eden Güçlüer, insan gücü olarak Hamas’ın İsrail ordusundan daha üstün olduğunu belirtti.

İSRAİL ORDUSU 2 SAAT KÖR VE SAĞIR KALDI

Kassam Tugayları’nın cephe taarruzuyla başlayan Aksa Tufanı’nı aşama aşama değerlendiren Dr. Eray Güçlüer, Haber Global ekranlarında şunları ifade etti:

ASKERİ HEDEF İSRAİL’İ İKİYE BÖLMEK

Hamas’ın askeri hedefi, çatışmayı olabildiğince bütün İsrail topraklarına yaymak. Bu arada oluşturacakları savunma hatlarıyla Gazze ile Filistin yönetimi, yani Batı Şeria arasında bir koridor oluşturmak. Eğer bu koridoru oluşturabilirlerse İsrail ikiye bölünüyor. Tam da orada çok kritik bir yer var. İsrail; ‘Kuzey İsrail’, ‘Güney İsrail’ diye ikiye ayrılıyor.. Ve Filistin denize çıkıyor. Dahası, yıllardır bir çikolatayı bile bulamayan Gazze halkı çok büyük bir lojistik imkana kavuşuyor… Stratejik askeri hedefi bu.İSRAİL ORDUSUNDAKİ KRİTİK 1100 İSTİFA

İSRAİL KAOSU KONTROL EDEMİYOR… İÇ SAVAŞ KAPIDA!

İsrail’in amacı nedir diye baktığımızda… Ordu komutanı bile esir alındı. Son iki gündür İsrail paralize olmuş durumda. Şoka girdi yani. ‘Büyük İsrail’ ve Mossad efsanesi çöktü. Ne Mossad, ne Demir Kubbe yok ve karşılık veremiyor. Tek yapmaya çalıştığı şey çatışmaların daha fazla yayılmasını önlemek için özel kuvvetleriyle operasyon.

Bir de Hamas’ın elinde esir olarak İsraillileri tutmadığı yerleri vurarak elektriğini keserek Gazze’yi mağdur duruma düşürecek, Gazze’nin lojistiğini kesecek, dolayısıyla Hamas’ı yıpratma operasyonlarına başladı. Ama etkili bir karşılık verdiği yönünde şu ana kadar bir hareket göremedik. Tam tersi bugün yüzlerce Hamas savaşçısının paramotorlarla 2’inci, 3’üncü dalgalar şeklinde İsrail içlerine sızdığını gördük. Dolayısıyla Hamas’ın stratejisi az çok belli oldu ama henüz İsrail çatışmaların çok geniş bir alana yayılmış olması ve ülke genelinde artık bir bir iki gün sonra iç savaş çıkacak. Kaosu kontrol edemiyorlar. İsrail güçleri kaosu kontrol etmekle meşgul şu anda…

KARA HAREKATI YAPAMIYORLARHAMAS’IN İLERLEYİŞİ DURDURULAMIYOR

Bu konuyla ilgili asıl söylenecek şeylerden bir tanesi, şu ana kadar İsrail’in Hamas’a karşı gösterdiği tepkiler Hamas’ın ilerleyişini durduramadı. Hamas ilerliyor. İsrail ordusu yaklaşık 160 bin kişi. Kara ordusu yaklaşık 100 bin kişiden oluşuyor. Hamas’ın gücü de bundan aşağı kalır değil. Belki daha fazla.

ÜRETİM STRATEJİSİ HAMAS’I AŞIYOR

GAZZE ETRAFINDA SİVİL GÖRÜNÜMLÜ SİLAHLI UNSURLAR YERLEŞTİRİLMİŞ!

İsrail henüz kara operasyonuna başlayamadı. Hatta İsrail’in içindeki Hamas ilerlemesini bile durduramadı. Neden? Çünkü bir sarmalın içerisine giriyor. O kadar çok esir alındı ki…

Aslında Gazze iki kuşak şeklinde çevrilmiş vaziyette. Birincisi sınırları belli olan, 9 metrelik yüzeyde yaklaşık 10 metrelik derinlikte beton bariyerlerle diyelim çevrilmiş olan sınır, ama hemen onun yanında ikinci bir görünmez kuşak daha yapmış İsrail. Bunu biz operasyon olunca anlıyoruz. Gazze etrafında paramiliter güçleri konuşlandırmışlar. Bunlar sivil görünümlü paramiliter güç.

Hani İsrail bas bas bağırıyor ya ‘sivilleri esir aldılar’ diye. Hayır efendim, onlar İsrail ordusu tarafından yetiştirilmiş sivil görünümlü askeri güçler. Polis istasyonları, polisler, askeri istihbarat noktaları ve bir kısım ordu birlikleri… Yani iç içe iki tane şerit oluşturmuş İsrail.

İlk etaptaki çatışmalar Aşkelon güneyindeki ikinci hatta kadar olan yerlerdeydi. Şimdi Tel Aviv’in kuzeyine kadar ikinci hattı Hamas parçalamış durumda.

GAZZE-ŞERİA ARASINDA İSRAİL’İ BÖLECEK KORİDOR!

İSRAİL’İN AŞAMADIĞI PARADOKS

Bunlar Rus konseptinde ‘direnek noktası’ şeklinde tabir edilir. Direnek noktalarının içerisinde her şey vardır. Etrafı çevrilir ve bunların içerisinde esirler tutuluyor. Eğer İsrail, Hamas’ın direnek noktalarını vurmaya kalkarsa, kendi insanını vurmuş olacak. Bu paradoksu İsrail aşamıyor. O yüzdendir ki tepki vermekte de gecikti Telaviv ile Gazze arasındaki orta bir bölgede ilerleyişin durdurulması gerekirdi. İsrail bunu da durduramadı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx