7 yıl sonra ilk: İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Suudi Arabistan’da

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile 18 Ağustos Cuma günü Cidde kentinde bir araya geldi. Bin Selman ve Abdullahiyan, görüşmelerinde, ikili işbirliğini geliştirmenin yollarını ele aldı.

Anadolu Ajansı’nın Suudi Arabistan’ın resmi ajansı SPA’dan aktardığına göre, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra, İran ve Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkileri değerlendiren Bin Selman ve Abdullahiyan, ülkeleri arasındaki olası işbirliği fırsatlarını ve ikili ilişkileri geliştirmenin yollarını görüştü.

ABDULLAHİYAN: DOĞRUDAN, SAMİMİ VE VERİMLİ BİR GÖRÜŞMEYDİ

Görüşmeyle ilgili X (eski adıyla Twitter) sosyal medya platformundaki hesabından açıklama yapan Abdullahiyan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman ile Cidde’de yaptığı görüşmeyi, ‘komşuluk politikasına dayalı, doğrudan, samimi ve verimli’ olarak nitelendirdi.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, görüşmenin 90 dakika sürdüğünü belirterek, “İki ülke liderlerinin iradesiyle her alanda istikrarlı ikili ilişkiler vurgulandı. Bölgede ‘herkes için güvenlik ve kalkınma’ konusunda hemfikiriz” ifadelerini kullandı.

ABDULLAHİYAN-BİN FERHAN GÖRÜŞMESİ: ‘ÖNEMLİ ADIMLARIN DEVAMI’

Resmi ziyaret kapsamında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giden Abdullahiyan, bir gün önce de Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan ile görüşmüştü. Abdullahiyan, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in resmi daveti üzerine uygun bir zamanda Riyad’ı ziyaret edeceğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan ise İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile görüşmesinin, Suudi Arabistan ve İran arasındaki ilişkileri yeniden başlatma amacıyla atılan ve iki ülke tarihi için çok önemli olan adımların devamı niteliğinde olduğuna dikkat çekmişti. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Abdullahiyan’ın ziyaretiyle 7 yıl aradan sonra ilk kez İranlı bir bakan Suudi Arabistan’a ziyaret gerçekleştirmiş oldu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx