Zelenski’den Milletlerarası Af Örgütü’ne sert reaksiyon

‘Sorumluluğu saldırgan kurbana kaydırmaya çalışan bir rapor gördük’

Zelenski, Rusya’nın Donetsk bölgesindeki Toretsk’te toplu ulaşım duraklarını maksat aldığını, taarruzda 8 kişinin hayatını kaybettiğini ve yaralılar ortasında 3 çocuk olduğunu belirterek, kelam konusu raporla ilgili “Rus teröristleri tarafından işlenen bu ve öteki binlerce cürümle ilgili kimi milletlerarası kuruluşlardan net ve vaktinde raporlar görmüyoruz.

Bugün maalesef terör devletini affetmeye ve sorumluluğu saldırgandan kurbana kaydırmaya çalışan Memleketler arası Af Örgütü’nden büsbütün farklı bir rapor gördük. Rusya’nın, Ukrayna’ya yönelik rastgele bir saldırısını haklı kılacak rastgele bir şart olamaz.

Devletimize yönelik saldırganlık sebepsiz, istilacı ve açıkça teröristtir. Şayet birisi bir hususta mağdur ve saldırganın birebir olduğunu tez eden bir rapor hazırlarsa, mağdurla ilgili birtakım bilgiler tahlil edilirse ve saldırganın o sırada ne yaptığı göz gerisi edilirse buna müsamaha gösterilemez” sözlerini kullandı.

Zelenski Ukraynalı askerler ile birlikte

‘İnsanların vefatının sorumluluğunu paylaşırsınız’

Yaklaşık 200 dini binanın, yaklaşık 900 sıhhat tesisinin, 2 bin 200’den fazla eğitim kurumunun Rus ataklarında hasar görmüş olduğunu yahut yıkıldığını tabir eden Zelenski, “İşgalciler, su için sırada bekleyen insanlara, tahliye otobüslerine ve toplu taşıma duraklarına tekraren kasıtlı olarak topçu ve havan ateşi açtılar. Rus ordusu, Holokost kurbanlarının anıtlarına, mezarlıklara bile saldırmaktan geri durmadı. Olenivka’daki savaş esirlerinin bulunduğu kamp da dahil. Ve nedense bu mevzuda hiçbir rapor yok. Bu ahlaksız bir seçiciliktir. Teröristlerin kimi akınlarını kelamda haklı yahut kelamda anlaşılır kılan bir bilgi bağlamını yapay olarak yaratan herkes, bunun teröristlere yardım ettiğinin farkına varmalıdır. Manipülatif raporlar sağlarsanız, o vakit insanların vefatının sorumluluğunu onlarla (suçlularla) paylaşırsınız” dedi.

Zelenski cephede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.