Uber’in Cenevre’deki faaliyetleri resmen durduruldu

Cenevre’de bir mahkemenin 2019’da aldığı karara itiraz eden Uber idaresi temyize başvurmuştu.

Federal Mahkeme aldığı kararla Cenevre mahkemesinin Uber’in “işveren statüsünde” olduğu istikametindeki kararını onayladı.

Mahkemenden yapılan açıklamada, kararın “keyfi” olmadığına, Cenevre’de çalışan Uber şoförlerinin şirket ile “iş ilişkisi” bulunduğuna hükmedildiği belirtildi.

Açıklamada “Federal Mahkeme (Uber’in) ilgili itirazını reddediyor.” tabiri kullanıldı.

Uber’den karara reaksiyon

Mahkeme kararı doğrultusunda Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere pek çok milletlerarası kuruluşa konut sahipliği yapan Cenevre’de Uber’e erişim engellendi.

Mahkeme kararına reaksiyon gösterin Uber ise kararda “sürücülerin kendi istekleriyle istihdam edilmek istemediğinin” dikkate alınmadığını savundu. Uber, Cenevre’deki hizmetlerini süreksiz olarak askıya almaktan diğer seçeneği olmadığını doğruladı.

Cenevre kantonu yetkilileri ise kararı “tarihi” olarak nitelendirirken, öteki kantonlara da emsal teşkil edebileceğini bildirdi.

“2 bin Uber şoförü mağdur oldu”

Öte yandan Cenevre’de Uber şoförü olan Türk vatandaşı Osman Ayrancı, AA’ya yaptığı açıklamada mahkeme kararı ile “adeta ortada kaldıklarını” belirtti.

Kentte yaklaşık 2 bin kişinin Uber şoförü olduğunu ve mağdur olduklarını vurgulayan Ayrancı, “Dün geceden itibaren faaliyetlerimiz durduruldu. Yalnızca biz değil müşteriler de mağdur oldu. Beşerler istedikleri yerlere gidemedi. Uber, kentte büyük bir açığı dolduruyordu.” dedi.

Ayrancı, mahkeme kararının sonuçlarına kendilerine hiç kimsenin bilgilendirme yapmadığını ve önlem alınmadığını belirterek, “İşsiz kaldık, kimse bir tahlil yolu, alternatif üretmedi. Acil bir tahlil bekliyoruz.” sözünü kullandı.

Öte yandan, Cenevre’deki taksi sürücülerinin ise mahkeme kararını kutladığı öğrenildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.