Türkiye Kent Kurullarından asbest yüklü gemi açıklaması: Bu büyük riske onay verenlerin, yarın bu sorumluluğun altında kalabilir

Bildiride karar kınanırken “Başta Aliağa olmak üzere tüm bölgedeki insanları ve doğal ömrü etkileyebilecek bu büyük riske onay verenlerin, yarın bu sorumluluğun altında kalabileceklerini ehemmiyetle belirtmek isteriz” sözleri yer aldı.

Bildiride şunlar söylendi:

“Türkiye Kent Kurulları Platformu olarak, başta asbest olmak üzere halk sıhhatini tehdit eden tehlikeli atık yüklü Nae Sao Paulo isimli Brezilya donanmasına ilişkin geminin, sökülmek üzere Aliağa’ya getirilmek istenmesini kınıyoruz. Başta Aliağa olmak üzere tüm bölgedeki insanları ve doğal hayatı etkileyebilecek bu büyük riske onay verenlerin, yarın bu sorumluluğun altında kalabileceklerini ehemmiyetle belirtmek isteriz. Bu ortada Çeşme, Yarımada, Bodrum kıyılarında ve Seferihisar, Karaburun, Urla’da da talan projelerinin gündemde olduğunu; Buca Cezaevi yerleşkesinin ranta kurban edilmek istendiğini büyük bir kederle takip ediyoruz. Tıpkı halde; Mersin Akkuyu Nükleer santralinin ve Kahramanmaraş Elbistan’daki kömürlü termik santrallerin etrafa ziyanlarının, Çorlu Ergene Irmağı’ndaki kirliliğin, Karadeniz’deki HES’lerin, Ege ve Akdeniz’de meydana gelen yangınların, Çanakkale ve Kaz Dağları’ndaki maden çalışmalarının tabiata verdiği tahribatın, takipçisi olduğumuzu da buradan tüm kamuoyuna vurgulamak isteriz. Tabiatın sahibi değil bir kesimi olduğumuzu belirtir; ne şimdiki ne de ilerideki jenerasyonların geleceğini, kimsenin ipotek altına almaya hakkının olmadığının altını çiziyoruz. Halkımızın menfaatleri doğrultusunda tüm bu süreçlerin titizlikle takipçisi olacağımızı kamuoyuna hürmetle bildiririz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.