Ticaret Bakanlığı ‘örnek bakanlık’ seçildi

Ticaret Bakanlığı, pandemi mühletince eğitim faaliyetlerini elektronik ortama taşıyarak, kendi imkanları ile oluşturduğu eğitim içeriklerini uzaktan eğitim yaklaşımına uyarladı. Yüz yüze eğitim ile büyük farklılıklar barındıran uzaktan eğitim içerikleri, tasarruf önlemleri çerçevesinde geliştirilerek kurum işçisinin hizmetine sunuldu. Bakanlık, bu kapsamda 2021 yılı içerisinde tüm çalışanının yüzde 93’üne ulaştı.

İNTERAKTİF EĞİTİM MODÜLLERİ

2021 yılında kullanılmaya başlanan interaktif eğitim modülleri ile işçi, içeriklerle etkileşimde bulunma imkanına kavuştu. Bu sayede öğrenme seviyesinin artırılması hedeflendi. Milletlerarası bir e-öğrenme standardı olan ve ‘SCORM’ ismi verilen interaktif içerikler, Ticaret Bakanlığı çalışanının kendi imkanları kullanılarak üretildi. Şimdiye kadar 250’den fazla etkileşimli SCORM modülleri ile 650’nin üzerinde görüntü eğitimi hazırlandı. 2020 yılında kişi başı gerçekleşen ortalama eğitim saati 9,3 iken bu sayı 2021 yılında 11,3 saate yükseltilerek iki yıl içerisinde 250 bin katılımcılı eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.

GREEN BOX VE ANİMASYON TASARIMI

E-öğrenme standartlarını yakinen takip eden ve daima eğitimde kaliteyi yükseltmeyi hedefleyen Ticaret Bakanlığı, kendi imkanlarıyla oluşturduğu Green Box ortamında eğitim çekimlerine de devam etti. Animasyon, grafik tasarımı ve eğitim içeriklerinin interaktif hale getirilmesi dahil tüm süreçler bakanlık çalışanınca gerçekleştirildi. Tüm eğitimlerin yüzde 80’inden fazlasını uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştiren bakanlık, senkron ve asenkron eğitim yollarını; interaktif, görüntü ve canlı sanal sınıf halinde kullandı. Eğitimlerin sonrasında yapılan ölçme ve kıymetlendirme sürecini muvaffakiyet ile tamamlayan iştirakçilere elektronik sertifika verilme evresine geçildi.

ÂLÂ UYGULAMA ÖRNEĞİ

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, dışardan hizmet satın almadan ve kendi imkanlarıyla eğitim içeriği üreten Ticaret Bakanlığı’nı ‘örnek bakanlık’ seçti. Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı İşçi Genel Müdürlüğü Eğitim Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın faaliyet alanları ve yapılan eğitimlerle ilgili bir tanıtım görüntüsü hazırlandı. Görüntü, Düzgün Uygulama Örneği olarak Cumhurbaşkanlığı Uzaktan Eğitim Kapısı web Portalı’nda yayınlanarak ‘https://uzaktanegitimkapisi.cbiko.gov.tr/’ adresinden tüm kamu kurumlarının erişimine açıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.