Süleyman Soylu’dan sığınmacı açıklaması: “Biz 2011’den itibaren planlanmamış hiçbir adım atmadık”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan ‘Ege Denizi’ndeki Geri İtmeler ve Boğulan İnsan Hakları Özel Raporu’nun kamuoyuna duyurulduğu toplantıda, “Sınırlarımızı açtık. Kime açtık? Mevtten kaçan insanlara açtık. Ve o insanlara Türkiye sahip çıktı. Biz, 2011’den itibaren planlanmamış hiçbir adım atmadık. Hudutlarımıza gelenlerin kayıtlarını aldık. Bütün sıhhatle ilgili adımlarımızın tamamını, kaydından aşısına kadar hepsini gerçekleştirdik” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nca hazırlanan ‘Ege Denizi’ndeki Geri İtmeler ve Boğulan İnsan Hakları Özel Raporu’, bugün TBMM’de düzenlenen merasimle kamuoyuna duyuruldu.

MALKOÇ: YUNANLI VAZİFELİLER YALNIZCA MÜLTECİLERİ GERİ İTMİYOR İNSANLIĞI DA GERİ İTİYOR

Toplantının açış konuşmasını yapan Kamu Başdenetçisi Erdem Malkoç, “Biz, bu çalışmayı yaparken insan onuru ismine utanılacak ne varsa bu olaylarda yaşandığını gördük. Ege’de Yunanlı vazifeliler yalnızca mültecileri geri itmiyor, insanlığı da geri itiyorlar. Bütün bunları bilerek yapıyorlar ve çekinmeden, dünyanın gözünün içine baka baka yapıyorlar” dedi.

SOYLU: TRUMP BİZATİHİ AMERİKA’DA TARİHE NOT DÜŞTÜ

Soylu ise şöyle konuştu:

  • Afganistan’daki savaşın sebebi biz değiliz. Pakistan’daki yokluğun ve darlığının sebebi biz değiliz. Filistin’deki insanlık katliamını da sebebi biz değiliz. Libya’daki açlığın ve yokluğun da sebebi biz değiliz. Çabucak yanı başımızda iki ülkenin devlet otoritesinin iki terör örgütü tarafından ortadan kaldırılmasının sebebi elbette biz değiliz. Suriye’nin ve İran’ın PKK/PYD ve DEAŞ tarafından örselenmesinin sebebi biz değiliz. Tarihe düşülen notu bizi düşmedik. Trump, bizatihi Amerika’da düştü. ‘DEAŞ’ı, IŞİD’i siz icat ettiniz’ diye bir evvelki idareye aslında tarihi bir ders verdi. Bütün dünyaya Amerika’nın yaptığı berbatlığı tabir ederek bir imza attı. Bunlardan bir adedini biz yapmış olsaydık, Türkiye olarak biz ortaya çıkmış olsaydık… AİHM’den bir şey gelince elleri titreyenlere seslenmek istiyorum; hani üniversal hukuk normları? Bu üniversalliği ortaya koyan efendiler, sanki Suriye’de gerçekleşenlere, evlatlarını kimyasal bombaların altında arayanlara, annelerini ve babalarını kaybedenlere niye deva olmazlar?

“2011’DEN İTİBAREN PLANLANMAMIŞ HİÇBİR ADIM ATMADIK”

  • Tam 7 milyon insan, Suriye içinde yerinden edildi. Ülkesini terk etti, 14 milyon insan. Biz, 2011 yılının başından itibaren, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin anlayışına, insanlığına, vicdanına yakışır, ecdadımıza yakışır, gelecek kuşaklarımıza bırakabileceğimiz en onurlu miras olarak yapacağımızı yaptık. Sonlarımızı açtık. Kime açtık? Mevtten kaçan insanlara açtık. Ve o insanlara Türkiye sahip çıktı. Biz, 2011’den itibaren planlanmamış hiçbir adım atmadık. Sonlarımıza gelenlerin kayıtlarını aldık. Bütün sıhhatle ilgili adımlarımızın tamamını, kaydından aşısına kadar hepsini gerçekleştirdik.

“TÜRKİYE’Yİ BİR GÖÇMEN DEPOSU HALİNE GETİREBİLECEĞİNİ GÖRDÜLER”

  • 18 Mart mutabakatında birçok şey söylediler. Palavra, yapmadılar. Üç kuruş parayla bir arada her şeyi çözebileceğini, Türkiye’yi bir göçmen deposu haline getirebileceğini gördüler. Neden? Zira batının ufak aklına da gelmiyor. Göç sıkıntısını bir hudut sorunu olarak değerlendiriyorlar.

ŞENTOP: MADDİ VE MANEVİ MANADA BÜTÜN MALİYETİN TÜRKİYE’NİN ÜZERİNDE KALMASI BÜYÜK BİR HAKSIZLIK

TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Türkiye, en fazla göçmen barındıran, dünyada nüfusuna oranla vesaire falan değil, toplamda en fazla göçmen barındıran ülke. Bunun bir sebebi, göçe kaynak teşkil eden ülkelere Türkiye’nin yakınlığı, Suriye’de olduğu üzere komşu olması fakat onun dışında, Türkiye’nin iki büyük kıta ortasında, Asya-Avrupa, hatta Afrika ile Avrupa ortasında bir geçiş güzergahı coğrafik manada olması hasebiyle Türkiye bu manada en fazla göçmen barındıran bir ülke. Ama göç sorunu, Türkiye’nin sıkıntısı değil. Göç sıkıntısı bütün dünyanın problemi. Bunun Türkiye’nin sorunu olmadığını, bu sorunun maddi ve manevi manada bütün maliyetinin Türkiye’nin üzerinde kalmasının büyük bir haksızlık -uluslararası anlamda- olduğunu söz ediyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.