Soma davasında ceza alan mühendisler yakalanıp mahpusa atıldı: Madenin işvereni Can Gürkan Covid-19 müsaadesinde

Manisa’nın Soma ilçesinde 8 yıl evvel yaşanan maden katliamında 301 madenci hayatını kaybetmişti, 162 personel ise yaralanmıştı.

Eynez maden ocağında yaşanan facia ile ilgili davada çıkan kararın Yargıtay tarafından onanmasından sonra, iki mühendis hakkında 12 yıl 6 ay mahpus cezası verildi. Mühendisler yakalanmalarının akabinde cezaevine konuldu. 20 yıl mahpus cezasına çarptırılan madenin işvereni Can Gürkan ise infaz düzenlemesi nedeniyle Covid-19 müsaadesinden faydalandığı için mahpusa girmedi.

İKİ MÜHENDİS 3 YIL MAHPUS YATACAK

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine nazaran, Yargıtay’ın 8 Nisan’da oy çokluğuyla onadığı karara nazaran, Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’a 12 yıl 6 ay mahpus cezası verildi. İki mühendis hakkında verilen mahpus cezalarının infazı için müzekkere çıkartıldı. Savcılık tutanağına nazaran, hükümlü olan iki mühendis kendileri teslim olmadı, polis tarafından yakalandı. Mühendisler, verilen cezanın infazı için hapishaneye konuldu. İki mühendis, yaklaşık 3 yıl mahpusta kalacak.

PATRONA COVİD-19 PİYANGOSU

20 yıl mahpus cezası alan Can Gürkan’la ilgili ise, Yargıtay’ın onama kararından çabucak sonra infaz yazısı savcılığa gönderildi. Avukat Kadir Çekin’in verdiği bilgiye nazaran, Gürkan facianın yaşandığı 2014’ten 2019 yılına kadar hapishanede kaldığı için mahkumlara verilen Covid-19 müsaadesinden faydalanıyor.

CEZAEVİNE GİRMEYECEK

Bazı hatalardan karar giymiş bireylere verilen Covid-19 müsaadesi, 31 Mayıs 2022’den 31 Temmuz 2023’e kadar uzatıldığı için Gürkan bu devirde cezaevine girmeyecek. İnfaz düzenlemesinden de yararlanan Gürkan’a verilen 20 yıllık mahpus cezasının yarısı düşülüyor. Mahpusta geçirdiği mühlet ve 3 yıllık kontrollü özgürlük hakkı da eklendiğinde geriye yaklaşık 2 yıllık infazı kalan Gürkan, Covid-19 müsaadelerinin bitmesinin akabinde kalan cezasını tamamlamak üzere cezaevine girecek.

NE OLMUŞTU?

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 30 Eylül 2020’de, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği, istinafın da onadığı kararı bozmuştu. 12. Ceza Dairesi, sanıkların ‘bilinçli taksirle öldürme’ hatasından değil, 301 kere muhtemel kastla öldürme ve 162 kere yaralama kabahatinden cezalandırılması gerektiğini belirtmişti.

Bu karar, başta facianın yaşandığı Eynez ocağının sahibi Can Gürkan olmak üzere, sanıkların binlerce yıl mahpus cezasıyla cezalandırılması demekti.

Yargıtay’ın 30 Eylül 2020’deki bozma kararından sonra duruşma günü verilmesi beklenirken süreç ağır işledi.

Bu sırada Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin üyeleri değişti. Üye değişikliğinden çabucak sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 Ocak 2021’de 12. Ceza Dairesi’nin 30 Eylül 2020 tarihli kararına itiraz etti.

İtirazın akabinde, 12. Ceza Dairesi’nin yeni üyeleri 10 gün içinde yaklaşık 6 bin sayfalık belgeyi inceledi ve itirazı haklı bularak sanıkların mümkün kastla öldürme cürmünden değil, şuurlu taksirle öldürme kabahatinden cezalandırılması gerektiğine hükmederek, evvelki kararı bozdu.

12. Ceza Dairesi’nin 30 Eylül 2020’deki birinci kararından sonra duruşma günü vermek için 3 aydan fazla bir mühlet bekleyen Akhisar Ceza Mahkemesi, yeni karardan çabucak sonra duruşma günü verdi.

2021 yılının nisan ayında tekrar başlayan yargılamanın sonucunda, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, madenin işvereni Can Gürkan’a şuurlu taksirle öldürme cürmünden 20 yıl, birebir suçlamayla Türkiye Kömür İşletmeleri Baş Kontrolörleri Adem Ormanoğlu ve Efkan Kurt’a verilen 12 yıl 6 aylık mahpus cezası verdi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karardaki cezalar, Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından 8 Nisan’da onandı. Onama kararı bürokrasi kökenli üyeler Kenan İpek, Fuzuli Aydoğdu ve Mustafa Yapıcı’nın oylarıyla alındı. Dairedeki iki üye, onama kararına şerh düştü. Muhalif üyeler Ahmet Er ve Az Güngüneş, Gürkan’ın ‘ne olursa olsun’ mantığıyla hareket ettiğini ve muhtemel kastla öldürme hatasından cezalandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.