Sigaraya Tövbe Ettirecek Zam! Sigara Yerine Artık Saman Saracaksınız

Sigaraya büyük artırım geliyor. Cumhurbaşkanı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararnamede sigara tüketicilerini isyan ettirecek artırım var. Karaname ile tüm tütün eserlerinden alınan ÖTV fiyatları yüzde 10 arttırıldı. Bu arttırma sigara, puro ve tüm tütün eserlerinde katmerli artırım olarak vatandaşa dönecek.

ÖTV ARTIRIMI BİR AY ERKENE ÇEKİLDİ

Olağanda ocak ve temmuz aylarında olmak üzere 6 ayda bir Özel Tüketim Vergisi olarak biline ÖTV oranları enflasyon oranında yine düzenleniyordu. Dün gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanan ÖTV düzenlemesi ile sigara ve alkollü içeceklere temmuz ayında gelmesi beklenen artırım bir aydan daha fazla öne alındı. Alkollü içeceklerde alınan ÖTV oranı yüzde 25 arttırıldı. Sigara ve çeşidin eserlerinden alınan Özel Tüketim Vergisindeki oranda yüzde 10 arttırıldı. ÖTV oranının arttırılması alkollü içeceklere, sigara ve tütün eserleri ile puro fiyatlarına yansıyacak.

ALKOLÜN LİTRESİNE 64 LİRA ARTIRIM

Alkollü içeceklerde ÖTV oranlarının yüzde 25 arttırılması ile özel tüketim vergisi fiyatı rakıda 481 lira 98 kuruş olan sayı artırımla birlikte 602 lira 48 kuruş oldu. Böylelikle yüzde 45 alkol içerek alkollü içeceklerde litre başına 64 liraya yakın artış olacak. Sigarada alınan ÖTV ise 71 kuruştan 78 kuruşa çıkarıldı. Böylelikle bir paket sigaradan alınan özel tüketim vergisi 1 lira 69 kuruş arttı.

2022 yılının ocak ayından itibaren bu güne kadar sigara fiyatlarında 8 liralık artış yapıldı. Sigara fiyatlarındaki son artırımlarla birlikte en ucuz sigara 25 lira 50 kuruş olurken en pahallı sigarada 40 lira oldu.

SİGARA YERİNE NE İÇİLİR?

Sigara fiyatlarına bugünden itibaren paket başına 1 lira 69 kuruş artırım geldi. Son artırımlardan sonra sigara tiryakileri yerine ne içebiliriz diye arayışa girerken toplumsal medyada sakinleştirici papatya çayı o da olmazsa sakinleştirici antidepresanlar içilmesi tavsiye ederken kimi kullanıcılarda bol bol su için, çikolata, çerez yiyin ancak kilo meseleniz varsa sakız çiğneyin diyor. Birtakım toplumsal medya kullanıcısı ise ütün kağıdına saman sarıp içilmesini önerdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.