Samsun’da çiftçiler yine şeftali üretimine başladı

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma Yönetimi Başkanlığı’nın (DOKAP) ‘Samsun İlinin Sürdürülebilir Tarım Faaliyetlerinin Yaygınlaştırılması Projesi’ yürütücüsü Samsun Büyükşehir Belediyesi(SBB) Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı, kırsal kalkınma takviyelerini sürdürüyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne(ÇKS) üye olup üretime katılmak isteyenlere fiyatsız fide, tohum, sera naylonu ve gübre veren daire başkanlığı, ziraî üretime büyük katkı sağlıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli çalışan Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı, şeftali üretiminin artırılmasına yönelik 2020 yılında Canik, Atakum, İlkadım, 19 Mayıs ve Vezirköprü ilçelerindeki 9 mahallede 17 çiftçiye 2 bin 900 adet aşılı fidan dağıttı. Bölgeye adaptasyonu en yeterli olan çeşitler seçilirken, 55 dekar alana dikilen fidanlar ise büyümeye başladı. Üretim sırasında ise daire başkanlığında vazifeli ziraat mühendislerinden oluşan gruplar, makul aralıklarla çiftçileri ziyaret ederek danışmanlık hizmeti sunuyor.

Fındıktan şeftali üreticiliğine geri dönüş

Geçmişte Canik ilçesine bağlı Başkonak Mahallesi’nde şeftali üretimini bırakarak 15 yıl fındık yetiştiren üretici Mustafa Yalçın, Büyükşehir Belediyesinin fidan dayanağı ile tekrar şeftali üretimine döndü. 5 dönüm toprakta şeftali yetiştirmeye başlayan Yalçın, alacağı randımana nazaran sonraki yıllarda üretimini arttırabileceğini söyledi.

Üretimde Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni yanlarında görmekten memnunluk duyduğunu tabir eden üretici Yalçın, “1980 yılından 2005’e kadar mahallemde şeftali yetiştiriyordum. Daha sonra ekonomik sebeplerden ötürü fındığa döndüm. Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl ki aşılı fidan dayanağı sayesinde tekrar şeftali yetiştirmeye başladım. Şeftali üretim bahçesi haline getirdiğim yerimde 270 ağacım var. İnşallah seneye randıman alacağız. Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Başkonak Muhtarı Davut Şişman ise mahallesinde ziraî üretimin artmasından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Muhtar Şişman, “Başkonak, kentimizde şeftalinin üretim merkezlerinden birisiydi. Bakımı güç olduğu için vakitle fındığa dönüldü. Lakin Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı işi ehline vermeyi isteyerek, geçmiş yıllardaki deneyimler ışığında mahallemizde proje başlattı. Üreticilerimize şeftali fidanı dağıtıp dikimini sağladı. Mahallemiz ismine hoş bir gelişme. Tarımın gelişmesine katkı sağlıyor. İnşallah bundan sonra daha güzel olacağını düşünüyorum. Dayanakların artırılmasını bekliyoruz. Pazara yakın olması nedeniyle de satışta dert yaşamayacağız” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.