Rüzgar AB’nin istediği yönde esmiyor! Rusya kazancını katlıyor…

24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası ABD ve Avrupa’nın yaptırım kıskacına aldığı Rusya fiyatlarda yaşanan artış nedeni ile bu yıl enerji ihracatından elde edeceği karda büyük bir artış beklediğini duyurdu.

BU YIL KARIMIZ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTACAK

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Sırp televizyonuna yaptığı açıklamada, “Batı’nın politikaları sonucunda oluşan fiyat seviyesi nedeni ile şimdiye kadar herhangi bir kayıp yaşamadık. Aksine, bu yıl enerji ihracatından elde ettiğimiz kârı önemli ölçüde artıracağız” ifadelerini kullandı.

RUSYA’NIN KAZANCI 285 MİLYAR DOLARI BULABİLİR

Bloomberg Economics’in hazırladığı rapora göre Moskova, tüm yaptırımlara rağmen yükselen enerji fiyatları nedeniyle bu yıl petrol ve gaz gelirlerinden günde 800 milyon dolar kazanmaya devam edebilir.

Bloomberg’in tahminine göre Rusya’nın petrol ve gaz satışları bu yıl toplam 285 milyar doları bulabilir. Bu rakam ülkenin 2021’de petrol ve gaz ihracatından kazandığı 235,6 milyar dolardan yüzde 20 daha yüksek.

RÜZGAR AB’NİN İSTEDİĞİ YÖNDE ESMİYOR

Rusya’ya yönelik 6. yaptırım paketini geçtiğimiz günlerde açıklayan Avrupa Birliği Rus petrolünün yüzde 75’ine etki edecek bir yaptırım açıkladı. Ancak rüzgar AB’nin istediği yönde esmiyor.

Rusya AB’ye karşılık olarak enerji ihracatının ‘Ruble’ ile yapılması kararını aldı ve şimdiye kadar Ruble ile ödeme yapmayı reddeden birçok ülkenin gazını kesi. Bu ülkeler arasında Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olan Almanya, Polonya, Bulgaristan, Finlandiya, Danimarka ve Hollanda yer alıyor.

‘RUBLE’ DAYATMASINA BOYUN EĞDİLER

Avrupa Rusya’ya yaptırım konusunda tam bir görüş birliği sağlamış değil. Rus petrolüne uygulanan yaptırımda Macaristan Slovakya ve Çekya’ya özel muafiyet verilirken Avrupa’daki pek çok firma Rusya’nın ‘Ruble’ dayatmasına boyun eğmiş görülüyor.

Örneğin Almanya’ya yakıt sağlayan Shell, Ruble ile ödeme yapmayı reddederken ülkenin önde gelen doğal gaz ithalatçıları Uniper ve DWE, Moskova’nın istediği şekilde ödemelerini gerçekleştirdi.

Öte yandan Çin ve Hindistan gibi ülkelerin indirimli Rus petrolü satın alması uluslararası yaptırımları daha da zayıflatıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.