Rus güçlerinin ‘çaldığı’ traktörler uzaktan devre dışı bırakıldı

ABD medyasına nazaran Rusya Silahlı Kuvvetleri güneydoğu Ukrayna’daki Melitopol’den 5 milyon dolar kıymetinde tahıl, traktör ve hasat makinesi çaldı.

Ekipmanların bir Argotek distribütöründen çalındığı ve Çeçenya’ya göndermeyi planlayan Rus birlikleri tarafından 800 kilometre uzağa taşındığı bildirildi.

Lakin, inişten kısa bir mühlet sonra, ekipmanı çalıştırmayı deneyen askerler, John Deere şirketi uzaktan devre dışı bıraktıktan sonra çalışmadıklarını fark ettiler. İsimsiz bir kaynak CNN’e, askerlerin traktörleri tekrar aktifleştirmek için dijital kilitleri kırmaya çalıştığını söyledi.

Kaynak, “İşgalciler çalıntı biçerdöverleri Çeçenya’ya sürdüklerinde, biçerdöverler uzaktan kilitli olduğu için onları çalıştıramayacaklarını anladılar” sözlerini kullandı.

Fakat bu, Rus birliklerinin tarım makinelerini çaldığı bildirilen tek olay değil.

Ukrayna’nın insan hakları ombudsmanı Lyudmyla Denisova, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin tarım ekipmanlarını ‘çalma’ olaylarının işgal teşebbüsünün başı olan mart ayına kadar uzandığını açıkladı.

John Deere, mart ayında başlayan işgal teşebbüsünün akabinde Rusya ve Belarus’a sevkiyatları askıya aldıklarını duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.