Özbekistan'dan ABD’ye tahliye çağrısı

Özbekistan’dan ABD’ye tahliye çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri’ne çağrı yaptılar. “Taliban ile aramızı bozmak istemiyoruz” dediler. Özbekistan hükümeti Afgan pilotların ülkeden çıkmasını istedi. Yüzlerce Afgan askeri, Taliban’ın Afganistan’ı kontrolü altına alma sürecinde ülkeden kaçmış, Özbekistan’a sığınmıştı. Bu askerlerin arasında, Amerikan ordusu tarafından eğitilmiş pilotlar da bulunuyordu.

O dönemde kapılarını Afgan pilotlara açan Özbekistan’dan ABD’ye uyarı geldi. Wall Street Journal’ın haberine göre, Özbekistan Afgan pilotları, Taliban ile arasının bozulmaması için başka ülkelere göndermeye çalışıyor. ABD temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesi üyesi, August Pfluger konuyla ilgili Wall Street Journal’a konuştu. Özbekistan’ın Amerikan Büyükelçisi’nin, pilotların Özbekistan’da kalamayacağını söylediğini ve Taliban’ın konuyla ilgili Özbekistan’a baskı yaptığını açıkladı. Diğer yandan yabancı bir yetkili, “Taliban pilotları geri çağırıyor ve bu yönde Özbekistan’ın kabil büyükelçisine baskı uyguluyor ” iddiasında bulundu.

İddiaya göre ayrıca pilotların ailelerini de tehdit eden Taliban, geri gönderilmemeleri halinde hayatlarının risk altında olacağı uyarısında bulundu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.