Nijerya’da silahlı çete üyeleri idamla yargılanacak

Zamfara Eyalet Valisi Bello Matawalle, televizyonda yaptığı açıklamada, eyalette sık sık yaşanan silahlı taarruzlara ve adam kaçırma olaylarına karşı gayrette yasa çıkarıldığını belirtti.

Matawalle, yeni yasaya nazaran eyalette yakalanan silahlı çete üyelerinin, fidyecilerin ve çetelere muhbirlik yapmaktan hatalı bulunan herkesin idam cezasına çarptırılacağını söyledi.

Eyalette bundan sonra 20.00 ila 06.00 saatlerinde motosiklet kullanımının yasaklandığını aktaran Matawalle, bu kararın da hükümetin, Zamfara ve komşu eyaletlerini 10 yıldan fazla müddettir rahatsız eden silahlı çeteler meselesini çözmek için uğraşlarının bir kesimi olduğunu belirtti.

“BU KADAR, ÇETELERİN FAALİYETLERİNİ AZALTACAK”

Güvenlik ve İstihbarat Uzmanı Yahuza Ahmad Getso, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkenin kuzey bölgesinin yıllardır güvenlik problemleriyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Getso, Zamfara hükümetin aldığı bu kararın silahlı çetelerle çabada olumlu bir adım olduğunun altını çizerek, “Bu karar ülkedeki silahlı çete üyelerinin faaliyetlerini azaltacak.” dedi.

Eyalet, 5 yıldır hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ile çiftçilik yapan kimi kabilelerin şiddetli çatışmalarına sahne oluyor.

Son olarak, 11 Temmuz’da bir köyde düzenlenen akında 18 çiftçi öldürülmüştü.

Nijerya Devlet Lideri Muhammed Buhari, güvenlik meseleleri nedeniyle daha evvel eyalette madencilik faaliyetlerini yasaklamıştı.

Matawalle, 26 Haziran’da eyalet sakinlerinin silahlı çetelere karşı kendilerini savunmaları için kişisel silahlanma daveti yapmıştı. Nijerya ordusu ve polis, bu karara reaksiyon göstermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.