Minimum fiyatta 3 formül

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evvelki gün Kabine toplantısı sonrası “asgari fiyatta müjdeli haber vereceğiz” açıklaması sorası, Taban Fiyat Tespit Kurulu bugün toplanacak. Yaklaşık 7 milyon minimum ücretlinin merakla beklediği orta artırım için Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın daveti üzerine emekçi temsilcisi Türk-İş ile patron temsilcisi Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Bakan Vedat Alım başkanlığında bir ortaya gelecek. Kurul, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği üzere hafta sonuna kadar milyonlarca çalışanı sevindirecek bir kararda el sıkışmak için formül üretecek. En geç artışın ağustos maaşlarına yansıması bekleniyor.

SEÇENEKLER ELE ALINACAK

Ara artırıma ait toplantıda 3 formül üzerinde görüşmelerin yapılacağı belirtiliyor. Bu formüllerin birincisi, taban fiyatın 6 aylık enflasyon oranında artırılması. İkinci formül ise taban fiyata yıllık enflasyon farkının yansıtılması. 3’üncü formül de patron tarafından ödenen 750 liraya yakın SGK priminin devlet tarafından karşılanıp bu meblağın minimum fiyata dahil edilmesi. Böylelikle net taban fiyatın 5 bin liranın üzerine yükseltilmesi sağlanacak. Toplantıda patron sendikası temsilcilerinin devletin verdiği 75 TL’lik taban fiyat priminin takviyesinin yükseltilmesini talep edeceği kaydediliyor.

YÜZDE 30’U BULABİLİR

Masadaki taleplerin dikkate alınması halinde minimum fiyattaki artışın yüzde10 ila yüzde 30 ortasında gerçekleşmesi bekleniyor. Yüzde 10’luk artırıma nazaran net minimum fiyat 4 bin 678 liraya, brüt 5 bin 505 liraya, yüzde 20’lik artırıma nazaran ise net 5 bin 103 liraya, brüt 6 bin 004,8 liraya çıkacak. Yüzde 30 artışın gerçekleşmesi durumunda da minimum fiyat net 5 bin 529 liraya, brüt 6 bin 606 liraya yükselecek. Bu ortada, birinci sefer 1999 yılında yılda iki sefer artırım gelen taban fiyata en son 2015 temmuz ayında orta artırım uygulanmıştı. Minimum fiyata birinci kere 1999’da iki defa artırım yapılmıştı. Orta artırım en son Temmuz 2015’de yapıldı. Ocakta ayında 50,5 artışla minimum fiyat 4 bin 253 TL yükselmişti.

5 milyon bireye bayram öncesi maaş

Yaklaşık 5 milyon kişi Kurban Bayramı’na maaşlarını alarak girecek. Türkiye genelinde 3.2 milyon memur ile birlikte engelli aylığı alan 600 bine yakın kişi ile engelli yakını aylığı alan yaklaşık 90 bin kişi ve yaşlı aylığı alan 800 bin kişinin maaşı bayram öncesinde 8 Temmuz’da hesaplarına yatacak. Memurlara verilecek artırım ise 3 Temmuz günü TÜİK’in haziran ayı enflasyonu açıklamasıyla birlikte netleşecek. Yüzde 7 toplu mukavele artırımı ve enflasyon farkı toplamı kadar artırım alacak memurlarda beklenti en az yüzde 40.

PATRONLAR MİNİMUM FİYAT ARTIŞINA TAKVİYE VERDİ

Asgari Fiyat Tespit Kurulu bugün yeni sayı için pazarlığa başlarken, mümkün artışı iş dünyasından tam dayanak geldi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran, minimum fiyatta temmuz artırımının gerekli bir atak olduğunu söyledi. Bakan, “Enflasyon nedeniyle alım gücü epeyce düşmüştü. Fakat patronların de unutulacağını hiç düşünmüyorum. Devlet takviyesi artırılarak herkesi memnun edecek bir sayı ortaya çıkacağına inanıyorum. Bu periyotta herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor ki bu süreci en hafif biçimde atlatalım” dedi.

DOĞRU BİR HAMLE

Ankara Sanayi Odası Lideri Nurettin Özdebir de çalışanlar ve patronları etle tırnak üzere birbirlerini tamamladığını söyledi. Özdebir, “Yaşanan enflasyonla birlikte önemli manada çalışanlarımızın satın alma gücü düştü. Bunu telafi etmemiz gerekiyor ve bunu telafi etmenin değerli yollarından biri de taban fiyatın artırılması. Yeniden kurumsal olarak bakarsak artışın yapılması yanlışsız bir hareket oldu. Yapılan artırım ile birlikte işletmelerin yüksek enflasyonun altında ezilmemesi için yükü kamu ile paylaşmasında yarar var. Öteki alanlarda da dayanaklar sağlanırsa her tarafı memnun eden bir sonuç ortaya çıkacak üzere görünüyor” tabirlerini kullandı.

PİYASALAR HAREKETLENECEK

TESK Genel Lideri Bendevi Palandöken ise taban fiyatın çok kritik bir noktada olduğunun altını çizdi. Palandöken, “Asgari fiyata artırım yalnızca taban ücretlileri kapsamıyor, bir firmadaki herkesin maaşının artmasını tetikliyor. Bu nedenle yapılacak artırım çok yanlışsız oranda olmalı. Lakin artış her halükarda piyasaları hareketlendirecektir” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.