Kulisler hareketli… AKP’li kurmay ‘genel af’ konusundaki tutumlarını açıkladı

MHP’nin yaklaşık iki yıl evvel cezaevlerinde yoğunluğu münasebet göstererek Meclis’e taşıdığı “şartlı ceza indirimi” teklifinin AKP dayanağı ile yasalaşmasının akabinde bu defa “genel af” için hazırlık yapıldığı tez ediliyor. “Cumhuriyetin 100. Yıl Dönümü” hasebiyle gündeme getirilebileceği savunulan genel affa AKP ise uzaklıklı.

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine nazaran; MHP kulislerinde bir müddettir konuşulan af ile ilgili “Cumhuriyetin 100. Yıl Dönümü hasebiyle sembolik bir adım atılıp genel af çıkarılabilir” değerlendirmeleri yapıldığı biliniyor. Hatta bu tarafta bir yasa teklifinin hazırlanıp ekim ayında açılacak Meclis’e sunulabileceği de argümanlar ortasında. MHP kulislerindeki bu tez hafta içinde parti genel lideri Devlet Bahçeli’ye soruldu. Bahçeli, genel af talebi ve partisinin yaklaşımı ile ilgili bir kıymetlendirme yapmadı, afla ilgili çalışma yapıldığı tezine, “Haberimiz yok. Bunu söyleyen gazetecilere sorman lazım” karşılığı vermekle yetindi.

“İKİ UCU KESKİN KILIÇ”

Toplumun farklı kesitlerinin bilhassa toplumsal medya aracılığıyla gündeme taşıdığı af beklentisine AKP ise açık ara koydu. Genel af ile ilgili “İki ucu keskin kılıç, bunu isteyen kadar karşı çıkan var. Çok beklemeyin” değerlendirmesi yapan AKP’li üst seviye bir siyasetçiye nazaran partinin 21 yıllık iktidar tecrübesinde attığı adımlar ve Cumhurbaşkanının geçmiş açıklamaları da bunun olmayacağının göstergesi durumunda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kişilere karşı kabahatleri affedemeyiz” istikametindeki açıklamalarını hatırlatan yetkiliye nazaran şahıslara karşı işlenen cürümlerin yanı sıra mevcut konjonktürde devlete karşı işlenen kabahatler da affedilemez. Bu durumda bir genel affın gündeme alınmasının kelam konusu olamayacağı söz ediliyor. Mevzunun partinin yetkili organlarında hiç gündeme gelmediğini, konuşulmadığını belirten bir öbür parti yöneticisi ise, “En son Rahşan affı oldu. O günden bu yana biz bunu hiç konuşmadık” dedi.

“SİYASİ BİR YÜK”

AKP’li kurmaylar seçim öncesi afla ilgili bir adım atılmasına ihtimal vermese de bu mevzunun tahminen seçimden sonra gündeme getirilebileceğini söyleyen yöneticiler de var. Parti içinde üst seviye bir isim, “Şu an için bir çalışma yok. Ancak seçimde AKP çok düzgün bir sonuç elde ederse, o itibarla tahminen bu türlü bir bahis düşünülebilir. Esasen aflara karşı bir siyasi partiyiz. Zira af siyasi olarak bir yüktür. Devletin af yetkisi var mı? Bu tartışmalı bir konu” değerlendirmesi yaptı.

AKP’li yetkililer bu mevzuyu MHP’nin bir yasa teklifi ile Meclis gündemine taşıması durumunda alacakları tavır içinse, “MHP sonuçta farklı bir siyasi parti. Kendi gündemlerine ait çalışmalar, paylaşımlar yapabilirler” yorumunda bulundu. AKP’li bir öbür siyasetçi ise MHP’nin bunu gündeme getirmesi durumunda toplumda bir beklenti ortaya çıkacağını, ittifak ortağı oldukları için kendilerinin de kıymetlendirme yapmak zorunda kalabileceklerine dikkat çekti, “Genel af olmaz lakin belli koşullar içinde bir kıymetlendirme yapılabilir belki” yorumunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.