Konya’da yüzlerce hekim meslektaşlarının katledilişini protesto etti

Konya’da yüzlerce sıhhat çalışanı, Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi sonrası sıhhatte şiddeti protesto etmek için Konya Kent Hastanesi önünde bir ortaya geldi. Burada konuşan Konya Tabip Odası Lideri Bahadır Öztürk, “Bu olayla sıhhatte şiddet artık sıhhatte katliama dönüşmüş durumdadır. Tabibe taarruz adeta toplumsal histeriye dönüşmüştür” dedi.

Dün Konya Kent Hastanesi’nde vazifeli Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesini protesto eden sıhhat çalışanları Türkiye genelinde 2 günlük grev kararı aldı.

SENDİKALAR PANKARTLARINI İNDİRDİ

Bugün saat 12:30’da Konya Tabip Odası’nın davetiyle yüzlerce hekim Konya Kent Hastanesi önünde bir ortaya geldi. Tabip Odası Lideri Bahadır Öztürk açıklamasının başında  tüm sendikaların pankartlarının kaldırmasını istedi. Sağlıkta şiddetin artık sıhhatte katliama dönüştüğünü söyleyen Öztürk, şunları söyledi:

“HEKİME TAARRUZ TOPLUMSAL HİSTERİYE DÖNÜŞTÜ”

“Konya Kent Hastanesi Kardiyoloji Kısmı doktorlarımızdan, meslektaşımız Uzm. Dr. Ekrem Karakaya maalesef yırtıcı bir hücum sonucu poliklinikte hasta bakarken ve  yeniden maalesef bir hastanede güvenlik vazifelisi olarak çalışan bir hasta yakınının silahlı saldırısı sonucu şehit edilmiştir.

Bu olayla sıhhatte şiddet artık sıhhatte katliama dönüşmüş durumdadır. Tabibe hücum adeta toplumsal histeriye dönüşmüştür. Bu durumdan uygulanan popülist sıhhat siyasetleri sebebi ile ülkeyi yönetenlerden hastane idarecilerine kadar herkes sorumludur. Mevcut durum kabul edilemez. Tabiplere ve sıhhat çalışanlarına taarruzların son bulması, bir daha yaşanmaması için en sert tedbirler hemen alınmalıdır.

Sağlık tesislerindeki emniyet önlemleri hasta ve çalışanların kendini tam inançta hissedeceği biçimde sağlanmalıdır. Can güvenliğimizin olmadığı açıkça görülmektedir, daha kaç can kaybedeceğiz, mevcut durumda sıhhat hizmeti verilebilmesi neredeyse imkansız hale gelmiştir.”

“HERKESİN ÖNÜNDE VAHŞİCE ÖLDÜRÜLMEYE ‘HAYIR’ DİYORUZ”

Gerekli güvenlik önlemleri alınıncaya kadar hareketlerine devam edeceklerine devam edeceklerini kaydeden Bahadır Öztürk, “Biz Çanakkale’ye tüm sınıf öğrencilerini gönderen ve orada tamamı şehit olan tıbbiyelilerin devamı ve takipçileriyiz, vatanımız için şehit olma deneyimine elbette sahibiz ama herkesin gözleri önünde vahşice taarruzlarda öldürülmeye hayır hayır hayır diyoruz.

Bundan ötürü tüm sıhhat STK’ları şimdilik 7-8 Temmuz tarihlerinde tabip odalarının da dayanağı ile acil hastalara verilen hizmetler hariç iş bırakma kararı aldık. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaya başlandığını görene kadar hareketlerle taleplerimizin ardında olacağız” dedi.

GİYABİ CENAZE NAMAZINA KONYA PROTOKOLÜ KATILMADI

Yapılan açıklamaların akabinde Dr. Ekrem Karakaya için hastane bahçesinde gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi cenaze namazına Konya protokolünden kimse katılmazken,  CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Konya Vilayet Lideri Barış Bektaş, DEVA Partisi Konya Vilayet Lideri Seyit Karaca, Gelecek Partisi Konya Vilayet Lideri Hasan Ekici ve sıhhat çalışanları katıldı.

KANALA TEPKİ

Öte yandan sıhhat çalışanları Konya’da hekim Karakaya’nın katledilmesine reaksiyon gösteren tabiplere ‘provokatör’ diyen KON TV sunucusu İbrahim Arıcı ve kanala reaksiyon gösterdi. Sıhhat çalışanları “Burada KON TV’yi istemiyoruz. Burada KON TV’yi istemiyoruz. KON TV dışarı” sloganları attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.