Kolombiya’da yerlilere yönelik silahlı saldırı: 9 yaralı

Kolombiya'da yerlilere yönelik silahlı saldırı: 9 yaralı
Kolombiya'da yerlilere yönelik silahlı saldırı: 9 yaralı

Kolombiya’nın Cali kentinde yerlilere yönelik silahlı saldırıda 9 kişi yaralandı. Kolombiya’nın sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque, Yerli Konseyine yollarda kurulan ablukaların kaldırılması çağrısında bulundu. Öte yandan hükümet karşıtı kitlesel gösteriler düzenleyen binlerce kişi, ülkenin çeşitli kentlerinde bir kez daha bir araya geldi.

Kolombiya'da yerlilere yönelik silahlı saldırı: 9 yaralı

Kolombiya’da, 28 Nisan’dan bu yana hükümet karşıtı kitlesel gösterilerle şiddetli protestoların yaşandığı, ülkenin 3. büyük kenti Cali’de, yerli gruplara silahlı saldırı düzenlendi.

Cali’de, Jamundi yolunda otobüslerle ilerleyen, ‘Minga’ olarak adlandırılan yerli topluluklar, silahlı sivil kişilerce saldırıya uğradı. Saldırıda 9 yerli yaralandı.

Cauca Bölgesel Yerli Konseyi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıya uğradıklarını doğrulayarak, “Biraz evvel Valle del Cauca’daki Cali kentinde, Minga’ya saldırı düzenlendi. Silahlı kişiler, protestolara eşlik etmek isteyen yerli topluluklarını engellemeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, saldırılar üzerine yaptığı açıklamada, şehirde kontrolün sağlanması için güvenlik güçlerine gerekli talimatların verildiğini belirterek, “Normale doğru hızlıca dönmemiz için Cali kentinin huzuruna ihtiyacımız var” dedi.

Yerli Konseyine yollarda kurulan ablukaların kaldırılması çağrısında bulunan Duque, yurttaşların bu süreçten ciddi zararlar gördüğünü belirterek, yerlilerden evlerine dönmelerini istedi.

SİLAHLI SALDIRI SOSYAL MEDYANIN GÜNDEMİNDE

Öte yandan sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, silahlı kişilerin, polislerin yanından yerli gruplara ateş açtığı görülüyor.

Valle del Cauca Valisi Clara Luz Roldan, kentte güvenliğin bir an önce sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Yerli Konseyi temsilcileriyle bir diyalog masası oluşturduk, ulusal hükümetin varlığını da yanımızda görmek istiyoruz” diye konuştu.

Cali’de gösterilerin başlangıcından bu yana yolu trafiğe kapatan onlarca kişi, araçların geçişine izin vermezken hükümetin ekonomi politikalarını protesto ediyor.

Ülkede, STK kuruluşlarının resmi kurumlardan bağımsız olarak yaptığı araştırmalara göre, Cali’de gösteriler boyunca çok sayıda cinayet işlendi.

HÜKÜMET KARŞITI GÖSTERİLER DEVAM EDİYOR

kolombiya-da-yerlilere-yonelik-silahli-saldiri-9-yarali-874113-1.

Kolombiya’da, 11 gündür hükümet karşıtı kitlesel gösteriler düzenleyen binlerce kişi, ülkenin çeşitli kentlerinde bir kez daha bir araya geldi.

Protestoların merkezi konumundaki başkent Bogota’da, Ulusal Park’ta toplanan çoğunluğu öğrenci ve yerli gruplarından oluşan binlerce kişi, müzik ve şarkılar eşliğinde kilometrelerce yürüyüş yaptı.

Ülkenin ikinci büyük kenti Medellin’de ise binlerce eylemci, polisin göstericilere yönelik uygulamaları nedeniyle hem hükümete hem polise tepki gösterdi.

Barışçıl devam eden yürüyüşler, hükümet aleyhine sloganlar atılarak son buldu.

Kolombiya Ombudsman Ofisi’nden yapılan son açıklamada, 28 Nisan’da genel grev ile başlayan vergi reformu karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısı 27, kayıp kişilerin sayısı ise 548 olarak bildirildi.

Öte yandan Ombudsman Ofisi’nden bağımsız olarak, STK’lerin yaptığı açıklamaya göre, gösterilerin başlangıcından bu yana 47 kişi hayatını kaybetti, 963 kişi gözaltına alındı.

Devlet Başkanı Ivan Duque’nin, 2 Mayıs’ta, gösteriler nedeniyle ölü ve yaralıların artması üzerine vergi reformu yasa tasarısını geri çektiklerini ilan etmesine rağmen, sokaklardaki eylemler yer yer devam ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*