Kayyum muhafazalı mevzuat

MÜTEAHHİTLERE DE İNGİLİZ ‘GÜVENCESİ’ GETİRİLDİ

Garantili köprü ve otoyollarda İngiliz mahkemelerinin tahkim olduğunun ortaya çıkması ‘müteahhite koruma’ tartışmasına yol açtı. TMSF’ye geçen şirketlerin idaresine atanan isimlerle ilgili savlar da misal tartışmalara taban hazırladı. Erciyes Holding’e atanan Ertunç Laçinel’in 20 milyon euroyla kayıplara karıştığı tezi ileri sürüldü. TBMM’de 682 kayyum şirketine ait savların araştırılması için verilen önerge reddedildi.

‘ŞİRKETİ NEDEN MAKÛS YÖNETTİN’ DİYE SORULAMAYACAK

Gazeteci Metin Cihan da AK Partili Nurettin Canikli’nin üç holdinge yakınlarını atadığını savundu. Vahim savların ortaya atıldığı süreçte ise kritik gelişme yaşandı. 15 Temmuz sonrası darbenin bastırılmasında vazife alan memurları cezai sorumluluktan muaf tutan KHK’ya TMSF kayyumları da dahil edildi. Hukukçu Prof. Dr. İzzet Özgenç “Şirketleri yönetecek şahısların türel, malî ve cezaî sorumlulukları kaldırıldı’ paylaşımı yaptı.

KAYYUMLARA YASAL ZIRH

YİD projelerinde muhtemel ihtilaf halinde İngiliz mahkemelerinin yetkilendirilmesinin akabinde bu kere TMSF kayyumlarına yasal zırh geldi. Altı yıl evvel darbecilere karşı yapılan süreçlerde memurları koruyan kanuna FETÖ’den alınan şirketlerin kayyumları da dahil edildi. Kararın, şirketlere ait usulsüzlük savlarının gündeme geldiği süreçte uygulanması dikkat çekti.

Hazine garantili Yap-İşlet-Devret projelerinden kimilerinde şirketler ve hükümet ortasında uyuşmazlık yaşanması ihtimaline karşı memleketler arası tahkim mahkemelerinin yetkili kılınması uzun vakittir tartışma konusu. İktidar ve muhalefeti yükümlülüklerin ödenip ödenmeyeceği konusunda karşı karşıya getiren tartışmada kamu ihalelerini alan kimi iş insanlarının korunduğu belirtiliyordu. Son olarak FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde yürürlüğe giren ve darbecilere karşı çabada devlet memurlarına müdafaa sağlayan kanuna, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri de dahil edildi. Şirket idarelerinde ticari sorumlulukları bulunan bireylere yönelik yasal muhafazanın zamanlaması da dikkat çekti.

Giresun’da kuşkulu formda hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın vefatıyla ilgili savları gündeme getiren gazeteci Metin Cihan, evvelki hafta eski AK Partili Nurettin Canikli’nin olduğunu söylediği şirketler hakkında çarpıcı argümanları gündeme getirmişti. Cihan, Canikli’nin Hazine ve Maliye Bakanı olduğu periyotta TMSF tarafından el konulan Akın Çorap şirketinin başına danışmanını atadığını ileri sürmüştü. Canikli’nin TMSF’nin el koyduğu öbür şirketlere de atadığı yakınlarının birebir vakitte kendi şirketlerini de yönettiğini argüman eden Cihan, şirketlerin içinin boşaltıldığını da ileri sürmüştü.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da eski ismi Boydak Holding olan ve Erciyes Anadolu Holding ismini alan şirkete CEO olarak atanan Ertunç Laçinel’in 20 milyon euro ile kayıplara karıştığını sav etti. ÂLÂ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş da usulsüzlük tezleri sonrası “FETÖ’ye aidiyeti, iltisakı nedeniyle idaresine el konulan şirketlere kayyum atama yetkisi TMSF’ye bırakıldı. Bugün prestijiyle TMSF’nin kayyumluk yaptığı şirket sayısı 682’dir. Yaklaşık 46 bin çalışanın olduğu, etkin büyüklükleri 70.3 milyar lira düzeyindeki bu şirketlerin nasıl yönetiliyor? Bu şirketlerde tüyü bitmemiş yetimin hakkı var” açıklaması yapmıştı. FETÖ’den alınan ve kayyumların yönettiği 682 şirketle ilgili tezlerin araştırılmasına ait önerge AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

Kayyumlara yönelik düzenlemeye geçmişte AK Parti’ye ceza kanunlarının hazırlanmasında öncülük eden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sık sık görüşlerine başvurmasıyla bilinen Türkiye Bilimler Akademisi Asli Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç’ten kıymetlendirme geldi. 26 Mayıs’ta yürürlüğe giren kanuna işaret eden Özgenç “Olağanüstü hal sürecinde el konulan şirketleri yönetmek üzere TMSF tarafından görevlendirilen şahısların hukuksal, malî ve cezaî sorumlulukları kaldırılmıştır. (Bkz. 26.5.2022 tarihli ve 7407 sayılı Kanun, m. 17). Türk milletine ‘müjdeler’ olsun” paylaşımı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.