Kastamonu’da sağanak yağış: Köprüler çöktü! ‘Dükkanları açmayın’ uyarısı geldi

Kastamonu’da sel korkusu: Üst katlara çıkın uyarısı yapıldı

Afet ve Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da gece saatlerinden itibaren sağanak yağış tesirli olmaya devam ediyor. Bu çerçevede geçen yıl sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’da sabah saatlerinden itibaren tekrar çay ve dereler taşma noktasına geldi. 

İNEBOLU ÇAYI TAŞTI

İnegöl’de gece saatlerinden bu yana tesirli olan sağanak nedeniyle İnebolu Çayı taştı. Taşan çay, etraftaki kameriyelere, dinlenme alanlarına ve Üreticiden Tüketiciye Köylü Pazarı’na ziyan verdi.

Taşkın nedeniyle ilçedeki birtakım meskenlerin alt katları su altında kaldı. Belediye hoparlörlerinden anons yapılarak, vatandaşların dükkanlarını açmamaları ve çay kenarına yaklaşmamaları istikametinde ikazda bulunuldu.

Kastamonu-İnebolu kara yolu da ulaşıma kapandı. İlçeye ulaşım, Abana üzerinden sağlanıyor.

İnebolu Çayı’nın üzerinde Üreticiden Tüketiciye Köylü Pazarı mevkisi ile terminal mevkilerinde bulunan ve yayaların kullandığı demir köprüler de yıkıldı. Köprünün yıkılma anı, vatandaşlar tarafından cep telefonuyla kaydedildi. İlçede elektrik kesintisi de yaşanıyor.

BOZKURT’TA EZİNE ÇAYI TAŞTI

Geçen yıl 11 Ağustos’ta sel yaşanan Bozkurt ilçesinde de Ezine Çayı’nın sağanağın akabinde debisi yükseldi. Su, kent merkezine yayılmaya başladı.

Ezine Çayı üzerinde bulunan menfez köprüler ziyan gördü. Polis ve belediye takımları, vatandaşlara çay kenarına yaklaşmamaları ve yüksek yerlere çıkmaları konusunda ihtarda bulunuyor.

Belediye ve DSİ takımları bölgede çalışma yürütüyor.

BAKAN SOYLU: DÜKKANLAR AÇILMAYACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Gece boyunca ve bugün teyakkuz devam ediyor. Birçok noktada iş makineleri ve ihtarlarla önlem alındı. Fakat İnebolu’da dere çok yükseldi. Dere uzunluğu dükkanlar açılmayacak. Valimiz ve tüm üniteler çalışıyor. AFAD Liderimiz Yunus Sezer İnebolu’ya geçiyor. Allah koruma etsin” dedi.

KAYNAK: AA, DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.