Kapadokya esnafının işleri gurbetçilerle daha da arttı

Bölge esnafından Mevlüt Kavrayan: “Gurbetçilerimiz bize memnunluk getiriyor. Balon, ATV ve at cinslerine hayli talep oluyor” tabirlerini belirtti. Gurbetçilerden Emin Tekce ise, “Herkes burayı görmeli. Almanya’ya döndüğümde oradakilere Kapadokya’yı anlatacağım. Burası pahalı bir yer.” ifadelerine yer verdi.

Her yıl yaz aylarında dünyanın dört bir tarafından memleket hasretiyle Türkiye’ye gelen gurbetçi vatandaşlar, turizm bölgelerinde yoğunluk oluşturuyor.

Tatilde, peribacaları, doğal kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri, sıcak hava balon çeşidi başta olmak üzere farklı aktivitelerle ilgi çeken Kapadokya’yı tercih eden gurbetçiler, turistik merkezleri geziyor, aktivitelere katılıyor, alışveriş yapıyor.

Göreme Açık Hava Müzesi girişinde ikramlık eşya satışı yapan Mevlüt Kavrayan, AA muhabirine, bu yıl turizm döneminden şad olduklarını söyledi.

Gurbetçilerin daha çok kıyı kısımlarına yöneldiğini, kültür turizmine ilgi duyanları ise bölgede ağırladıklarını lisana getiren Kavrayan, “Gurbetçilerimiz bize memnunluk getiriyor. Alışveriş istikametinden de hoş, balon tiplerine da istek gösteriyorlar. Balon, ATV ve at çeşitlerine da hayli talep oluyor. Ortalama iki gece konaklıyorlar.” dedi.

SICAK HAVA BALONLARINI TERCİH EDİYORLAR

Bölge esnafından Mücahid Hakkı Solak, gurbetçilerin ilgisinin esnafı mutlu ettiğini söyledi.

Yabancı turistlerin yanı sıra gurbetçilerin gelişiyle yoğunluğun daha fazla olduğunu anlatan Solak, şunları kaydetti:

“Gurbetçilerimiz hem ticari açıdan hem de bölgenin tanıtılması açısından çok yarar sağlıyor zira yaşadıkları ülkelere döndüklerinde reklam yüzümüz oluyorlar, bizleri tanıtıyorlar. Gurbetçi vatandaşlarımız daha çok sıcak hava balonuna binmek hedefiyle bölgeye geliyor. Bölgeyi yansıtan eserlere yöneliyor ve genelde balon, peribacası üzere küçük nesneleri satın alıyorlar.”

Acente işletmecisi Nuran Aktaş, gurbetçilerin, 20 Temmuz’dan ağustos ayının sonuna kadar rezervasyon taleplerinde bulunduklarını, bilhassa bu süreç içindeki konaklama ve cins aktiviteleri isteklerine karşılık verebilmek için çaba gösterildiğini belirtti.

“ALMANYA’YA DÖNDÜĞÜMDE ORADAKİLERE KAPADOKYA’YI ANLATACAĞIM”

Doğup büyüdüğü Almanya’dan gelen Muharrem Kaymaklı, bölgede çeşitli aktivitelere katıldığını lisana getirerek, “Kapadokya otantik bir yer. Görüntüyü, doğayı ve yürüyüşü sevenler için hoş bir yer. Herkese tavsiye ederim. Alışveriş, yemek açısından da Türk kültürü şeklini beğenenler için en âlâ yer diyebilirim.” diye konuştu.

Almanya’dan ailesiyle Kapadokya’ya gelen Emin Tekce, birkaç yılda bir Türkiye’ye geldiklerini, üç haftalık tatilleri boyunca hem memleketlerini hem de turizm bölgelerini gezdiklerini söyledi.

Kapadokya’ya birinci defa geldiğini anlatan Tekce, “Ben burayı toplumsal medya aracılığıyla tanıdım. Görünüm, doğal ve tarihi yapılar çok hoş. Herkes burayı görmeli. Almanya’ya döndüğümde oradakilere Kapadokya’yı anlatacağım. Burası pahalı bir yer.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.