Kahta Kalesi 17 yıl sonra kapılarını ziyaretçilerine açtı

Adıyaman’da Kommagene Uygarlığı tarafından yapılan ve hakim bir doruğa konuşlu görünümüyle dikkati çeken Kahta Kalesi, 17 yıl ortadan sonra ziyaretçileriyle buluştu.

Kommagene Krallığı, Roma, Bizans ve Memlükler’in kullandığı, içerisinde çarşı, cami, zindan, su yolları kalıntılarıyla beğeni toplayan kalede, 3 etapta yapılan onarım çalışmaları tamamlandı.

Nemrut Dağı çeşit güzergahında üç kıymetli medeniyetten izler taşıyan kale, 2005 yılında güvenlik sebebiyle ziyarete kapatılmasının akabinde 17 yıllık ortanın akabinde kapılarını ziyaretçilere açtı.

Vali Mahmut Çuhadar, “Kahta Kalesi uzun bir onarım devri geçirdi. Adıyaman’da ‘Turizm Kesiminin Canlandırılması Projesi’ kapsamında içerisine bir cam teras yapıldı, yürüyüş yolları güvenlik şeritleri tamamlandı. Artık ziyaretçilerini bekliyor. Ben tez ediyorum ki Kahta Kalesi Türkiye’de en güzel korunmuş tarihi kalelerden biri. Kale, sahiden görülmeye bedel bir alan. Ziyaretçilerimiz pişman olmayacaklar, yerli ve yabancı turistlerimizi buraya bekliyoruz” dedi.

Avusturyalı Susanne Kalla  “3 yıl evvel geldim lakin kale kapalıydı. Göremeden gitmek zorunda kaldım. Yalnızca dışarıdan fotoğraf çekmekle yetinmiştim. Dünyanın en şanslı insanlarından biriyim. Zira bu kale süper. Ben dünyayı gezen biriyim. Birçok kale gördüm ve burası çok yeterli korunmuş, çok etkilendim” diye konuştu.

Fransa’dan giden Emmanuel Juste de memleketinde seyahat rehberliği yaptığını, kaledeki izlenimlerini kendi seyahatnamesine ekleyeceğini ve güncelleme yapacağını lisana getirdi. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.