İsrail basını yazdı: Firar ettiler

İsrail basını yazdı: Firar ettiler

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesi, İsrail polisinin Filistinli mahkumların hapishaneden kaçtıktan sonra yakınlardaki bir bölgede gizlendiği ve toplu hareket etmek yerine gruplara ayrıldığı yönünde soruşturmaya devam ettiğini duyurdu. Haberde polisin Filistinli mahkumların hapishaneden firar ederken dışardan yardım almadıkları ve yaya olarak kaçtıkları düşüncesinde olduğu aktarıldı. Filistinli 6 tutuklu 6 Eylül sabahı, İsrail’in kuzeyinde yer alan yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesi’nden tünel kazarak kaçmıştı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN, Fetih Hareketi’nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zübeydi ile İslami Cihad Hareketi mensubu Yakub Nufeyat, Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci, Mahmud Abdullah el-Arıda’nın cezaevinde aynı koğuşta kaldıklarını ve 10 metrelik tünel kazdıklarını bildirmişti.

Dün mahkumlardan 4’ünün yakalandığı duyurulmuştu. İsrail’deki yüksek güvenlikli hapishanelerden biri olan Gilboa Hapishanesi, İrlandalı uzmanların gözetiminde inşa ettirilerek 2004’te açılmıştı.

Gözaltı süresi 19 Eylül’e kadar uzatıldı

Nasıra kentindeki İsrail Sulh Mahkemesi, Gilboa Hapishanesi’nden 6 Eylül’de kaçtıktan sonra yakalanan 4 Filistinli’nin gözaltı sürelerinin uzatılmasına karar verdi.

Mahkeme, Filistinlilerin gözaltı sürelerini 19 Eylül’e kadar uzattı.

Gilboa’dan kaçan 4 Filistinli tutuklu, yoğun güvenlik önlemleri altında İsrail’in kuzeyindeki Nasıra kentindeki mahkemeye getirilmiş ve ayrı ayrı hakim karşısına çıkarılmıştı.

Filistinli 6 tutuklu 6 Eylül sabahı, İsrail’in kuzeyinde yer alan yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesi’nden tünel kazarak kaçmıştı.

Hapisten kaçan Fetih Hareketi’nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zübeydi ile İslami Cihad Hareketi mensubu Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri ve Eyhem Fuad Mahmud Abdullah el-Arıda yakalanmıştı.

Hapisten kaçan diğer iki Filistinli tutuklu Eyhem Fuad Kemamci ve Yakub Nufeyat henüz bulunamadı.
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.