İran’da olaylar büyüyor: İnterneti kestiler

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alınmasının akabinde hayatını kaybetmesi üzerine başlayan ve birçok kentte devam eden protestolar sürüyor. Son olarak ülke genelinde ‘güvenlik’ nedeniyle internet erişiminde kısıtlamalar yaşanmaya başladı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin “kıyafet kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alınmasının akabinde hayatını kaybetmesi üzerine başlayan ve birçok kentte devam eden protestolar sürüyor.

Yarı resmi Fars Haber Ajansı’na nazaran, Tahran’ın kuzeybatısındaki Kazvin eyaletinde düzenlenen şovlarda aksiyoncular, sokaklardaki çöp konteynerlerini ateşe vererek, ülke önderlerinin aleyhinde sloganlar attı. Göstericilerden bir kısmının caddedeki polise ilişkin bir minibüsü ve bir arabası ateşe verdiği belirtildi.

Rejim güçleriyle çatışmaların yaşandığı İran’da son olarak dini başkanlar Hamaney ve Humeyni’nin fotoğrafları devlet binalarından indirilmeye başlandı.

ÜLKEDE İNTERNET KESİLDİ

Reuters’ın son dakika olarak duyurduğu habere nazaran, ülke genelinde internet erişimlerinde ıstırap yaşanmaya başladı. İran İrtibat Bakanlığı, kesintilerin ‘güvenlik’ nedeniyle olduğunu öne sürdü. Protestolar sırasında İran’da internet erişiminin “güvenlik nedenleriyle” kesintiye uğrayabileceği belirtildi.

Reşt kentinde düzenlenen şovlar sırasında da polis ve aksiyoncular ortasında şiddetli arbede yaşandı. Kimi göstericilerin 2 banka şubesini tahrip ettiği ve İmam Musa Kazım Cami’sini de ateşe verdiği imajlar yayınlandı.

Görüntülerde, hareketçilerin bir polis aracını ateşe verdiği ve bir ambulansı tahrip ettiği de yer alıyor. Toplumsal medyadaki aktivistler ise gözaltına alınarak ambulansın içerisinde bekletilen göstericilerin kurtarıldığını öne sürdü.

Olayların başlamasından bu yana en az 3 kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

‘POLİS MEMURUNU YAKMAYA ÇALIŞTILAR’

Öte yandan İran resmi haber ajansı IRNA, Kerec, Tebriz, Meşhed, Kiş, Kirman, Yezd, Reşt, Kirmanşah, Erdebil, İsfahan, Urumiye, Kazvin, Zincan, İlam, Hemedan üzere bir çok kentte şovlar yapıldığını ve Meşhed’de protestocu bir kümenin bir arabası ve bir polis memurunu ateşe vermeye çalıştığını yazdı.

Sosyal medyada de aksiyonlarla ilgili birçok kentten paylaşılan imgelerde ise güvenlik güçlerinin göstericilere sert halde müdahale ettiği ve çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı görüldü.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Emini’nin 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Mahsa Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze merasimi sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde protesto şovları başlamıştı. Kürdistan eyaleti Valisi İsmail Zareikuşa, şovlarda 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmiş lakin bu şahısların güvenlik güçleri tarafından değil, “provokatörler” tarafından öldürüldüğünü sav etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.