İngiltereli uzmanlardan aşı önerisi

İngiltereli uzmanlardan aşı önerisi

İngiltere’nin kıdemli sağlığı uzmanları “çocuklar aşılanmalı” dedi. Şimdi gözler aşılama ve bağışıklık komitesine döndü. İngiltere 12-15 yaş grubunu aşı programına dahil edecek mi?

Komite daha önce bu yaş grubunu aşı programına dahil etmeyi reddetmişti. Ancak koronavirüse karşı risk grubunda olanların aşılanabileceğini belirtmişti. İngiltere’nin kıdemli halk sağlığı uzmanları ise “eğitimin sekteye uğramasını engellemenin getirdiği faydanın riskleri dengelediğini” gerekçe gösterdi. 12-15 yaş grubunun da koronavirüse karşı aşılanmasını önerdi.

Öneride bu yaş grubuna Bıontech-Pfızer aşısının ilk dozunun yapılması gerektiği belirtildi. İngiltere hükümetinin ülkede tartışmaya yol açan bu tavsiyeye uyup uymayacağı ise bilinmiyor. ABD, İsrail ve bazı Avrupa ülkeleri, küçük yaş gruplarını aşılamaya başladı. ABD’de milyonlarca genç ve 12-15 yaş grubunda en az 600 bin çocuk aşılandı.

Fransa, İtalya, İsrail ve İrlanda’da ise 12-17 grubu aşı yaptırabiliyor. Almanya’da da 12 yaşın üzerindeki herkes aşılanabiliyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.