HSK’dan ‘Gülşen’ açıklaması: Hiçbir organ, kişi talimat veremez

Hakimler ve Savcılar Konseyi (HSK), imam hatip liselilere yönelik kelamları nedeniyle müzikçi Gülşen’in tutuklanmasına reaksiyon gösteren CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun paylaşımları kapsamında bir açıklama yayınladı.

Hakimlerin vazifelerinde bağımsız olduğunu belirten HSK, “Son günlerde birtakım basın yayın organlarında ve toplumsal medya mecralarında hâkim ve Cumhuriyet savcılarını yargısal takdir hakkı hudutlarında kalan ve kanun yollarına tabi bir ekip karar ve uygulamaları üzerinden yıpratmaya dönük, amaç gösteren, tenkit hudutlarını aşan ve hakaret boyutuna varan açıklama ve toplumsal medya paylaşımları nedeniyle Konseyimizce basın açıklaması yapılması zarureti hâsıl olmuştur” dedi.

HSK’nın açıklaması şu tabirlerle sürdü:

“Anayasamızın 138’inci hususu şu amir kararları içermektedir: Yargıçlar, misyonlarında bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine nazaran karar verirler. Hiçbir organ, makam, merci yahut kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve yargıçlara buyruk ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz yahut rastgele bir beyanda bulunulamaz. Anayasa’nın 138’inci hususu çerçevesinde tüm kişi, kurum ve kuruluşlar ile yazılı ve görsel basın organlarının yargı bağımsızlığına hürmet göstererek, yargılama süreçlerine müdahale içeren, yargıçlara buyruk ve talimat niteliği taşıyan her türlü hareket ve telaffuzdan kaçınması Anayasal zorunluluktur.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.