Güç devinden petrol ve doğal gaz fiyatlarıyla ilgili yeni açıklama

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde petrol ve gaz fiyatları yükseldi ve bu da birçok Avrupalı hidrokarbon alıcısını Katar’dan gelen gaz da dahil olmak üzere alternatifler aramaya yöneltti.

Enerji fiyatları Global piyasaları şiddetli bir halde sarsarken, petrol ve doğal gaz devi ExxonMobil’den, güç piyasasına ait bir açıklama geldi.

PETROL VE DOĞAL GAZ’LA PİYASALARIYLA İLGİLİ ÇARPICI AÇIKLAMA

ExxonMobil’in CEO’su Darren Woods yaptığı açıklamda, “Sektörde, COVID-19 nedeniyle arama yatırımlarında iki yıllık değerli bir azalma görüldü. Yine inşaya odaklanılırken, önümüzdeki üç ila beş yıl boyunca petrol piyasası sıkı olacak üzere görünüyor.” dedi.

Woods, Doha’daki Katar Ekonomik Forumu’na verdiği demeçte, şu anda sanayinin talebe yetişmeye çalıştığını söyledi.

PETROL VE DOĞAL GAZ FİYATLARININ ARTIŞ NEDENİ?

Konferansta konuşan Katar güç bakanı Saad al-Kaabi, QatarEnergy’nin ExxonMobil’i, Katar tarafından dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) projesinin genişlemesinde ortak olarak duyuracağını söyledi.

Al-Kaabi de, Woods’un yorumlarını yineledi ve yetersiz yatırımın fiyatların yükselmesinin ‘temel nedeni’ olduğunu söyledi.

Bu ortada Kuwait Petroleum Corp’un lider yardımcısı ve CEO’su Nawaf Saud Al-Sabah, “Kuveyt, gelecekte artan hidrokarbon talebini karşılayabilmemizi sağlamak için gerekli yatırımı yapmaya kararlıdır.” dedi.

 

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.