G7’de koronavirüs paniği: Hindistan heyetinden 2 kişinin testi pozitif çıktı

G7'de koronavirüs paniği: Hindistan heyetinden 2 kişinin testi pozitif çıktı
G7'de koronavirüs paniği: Hindistan heyetinden 2 kişinin testi pozitif çıktı

İki yılın ardından ilk kez Londra’da gerçekleşen üç günlük G7 zirvesinin ilk gününde Hindistan Dışişleri Bakanı’nı testinin pozitif çıktığını açıkladı. Hindistan’dan gelen tüm temsilciler karantinaya alınırken, bakan toplantıların kalanına video ile bağlanacağını açıkladı.

G7'de koronavirüs paniği: Hindistan heyetinden 2 kişinin testi pozitif çıktı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Koronavirüs pandemisi ardından ilk kez bu hafta Londra’da gerçekleştirilen G7 zirvesinde, Hindistan heyetinden iki kişinin pozitif çıkması panik yarattı. Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar twitter hesabından zirvenin ilk günü pozitif çıktığını, bu yüzden görüşmenin kalanına video konferansla katılacağını açıkladı.

Jaishankar, dün ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile sosyal mesafe tedbirlerinin uygulandığı yüz yüze görüşme gerçekleştirmişti.

Bakan Jaishankar ayrıca, İngiltere’nin Hint kökenli İçişleri Bakanı Priti Patel ile buluşmuştu.

HİNDİSTAN HEYETİ KARANTİNADA

Yapılan testlerin ardından Hindistan’dan gelen delegasyonun tamamının karantinaya alındığı belirtildi. Hindistan Dışişleri Bakanının ilk gün tüm toplantılara katıldıktan sonra koronavirüslü çıkması, diğer katılımcı ülkelerde de panik yarattı.Tüm bakanların görüşmelerde COVID önlemlerini dikkate aldığı belirtilirken, henüz başka bir ülke delegasyonunda ise hastalık bulgusuna rastlanılmadı.
Yüzyüze görüşmenin hata olup olmadığı sorusuna İngiltere Başbakanı Boris Johnson; “Hükümetler arasındaki işler mümkün oldukça yüzyüze olmalı” yanıtını verdi.

RUSYA VE ÇİN’E KARŞI İTTİFAK

G7’nin bu yılki toplanma amacı, Çin ve Rusya’ya karşı batı dünyasının komşularıyla birlikte güç gösterme amacı taşıyordu. Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada’dan oluşan G7, bu sebeple müttefik Hindistan, Güney Kore, Güney Afrika ve Avustralya’yı da konuk olarak çağırmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*