Fizikî aktiviteler göğüs kanseri riskini düşürüyor

130.000’den fazla bayan üzerinde yapılan bir araştırmaya nazaran, artan fizikî aktivite ve hareketsiz geçirilen müddetin azaltılması göğüs kanseri riskini azaltıyor.

Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD’den araştırmacıları içeren memleketler arası bir grup, genel aktivite düzeyleri ile kanser riski ortasında nedensel bir ilgi kurmak için genetik tahlili kullandı.

British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan çalışma, 76.505’i göğüs kanseri olan 130.957 bayanın bilgilerini içeriyordu.

Guardian’da yer alan habere nazaran, çalışmada yer alan Victoria Cancer Council Victoria’dan Doç. Dr. Brigid Lynch, “Fiziksel aktivitenin sahiden daha düşük oranda göğüs kanserine neden olup olmadığı yahut bu münasebetin başka faktörler tarafından karıştırılıp karıştırılmadığı konusunda her vakit biraz belirsizlik olmuştur.”

TÜM GÖĞÜS KANSERİ CİNSLERİNDE AZALMA GÖRÜLDÜ

“Örneğin, fizikî olarak daha faal olma eğiliminde olan bayanlar, diğer biçimlerde de daha sağlıklı hayat usullerine sahip olabilirler.”

“Yeni çalışma katiyen nedensel bir tesir olduğunu öne sürüyor: fizikî aktivite göğüs kanseri geliştirme riskinizi azaltır. Tüm göğüs kanseri çeşitlerinde risk azalması gördük” açıklamasında bulundu.

İngiltere Biobank’ın yanı sıra Göğüs Kanseri Derneği Konsorsiyumu’nun bir modülü olarak yürütülen öteki 76 araştırmadan toplanan bilgiler sonucunda, fizikî aktivitenin kan sirkülasyonundaki hem östrojen hem de androjen hormonlarının ölçüsünü azalttığı için göğüs kanseri riskini azalttığı düşünülüyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.