Eyfel Kulesi’nin paslandığı raporu sızdırıldı

Fransa’nın beğenilen yapılarından biri olan Eyfel Kulesine dair önemli savlar ortaya atıldı.

Söz konusu tezin kaynağı olarak Fransız Marianne mecmuası gösterildi. Sızdırılan bilinmeyen raporlara nazaran Eyfel Kulesi paslanmış ve tamire muhtaçlığı var.

“Gustave Eiffel ziyarete gelse kalp kirizi geçirir”

1889’da tamamlanan Eyfel Kulesi 133 yıldır hala ayakta olmasına karşın kulenin tamirata gereksinimi olduğu tez ediliyor.

Ancak bunun yerine Paris’teki 2024 Olimpiyat Oyunları için yalnızca kozmetik bir makyaj yapılıyor. Kuledeki isimsiz bir yönetici Marianne’e “Gustave Eiffel burayı ziyaret ederse kalp krizi geçirecek” dedi.

Kuledeki pası tespit etmek en büyük zorluk

Eiffel yapının her 7 yılda bir boyanması gerektiğini söylemişti. 324 metre yüksekliğindeki 7.300 tonluk demir kule, 1889 dünya fuarı için inşa edildi.

Anıtı tasarlayan ve inşa eden inşaat mühendisi Eiffel, pasın yayılmasının tespit edilmesinin ve durdurulmasının inşaatın uzun ömürlü olması için en büyük zorluk olduğunu söylemişti.

7 yılda bir boyanması şart

Kulenin her yedi yılda bir boyanması gerektiğini lisana getirerek, “Boya, metalik bir yapıyı korumak için temel bileşendir ve bunun yapılmasındaki ihtimam, uzun ömürlülüğünün tek garantisidir” sözünü kullanmıştı.

Uzmanlar Marianne’e çalışmanın yalnızca kozmetik bir yüz germe üzere olacağını ve kesin sonucun güzel olmayacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.