Büyükçekmece Gölü’nde yosun artışı

Hava sıcaklıklarının artması ve tesirini kaybetmeyen rüzgar nedeniyle Büyükçekmece Gölü’nün Marmara Denizi ile birleştiği bölgede suyun yüzeyinin yosunla örtüldüğü imajlar dikkat çekti.

Bölgede, suyun altında da birçok yosun birikintisinin olduğu görüldü. Büyükçekmece Belediyesi tarafından hususla ilgili temizleme çalışmalarının nizamlı olarak yapıldığı, bu durumun her yıl görüldüğü ve mevsimsel olduğu bilgisi edinildi. 

“KUŞLARIMIZ, ÖRDEKLERİMİZ YOK”

Büyükçekmece’de yaşayan Yusuf Uysal, “Ben 40 yıldır Büyükçekmeceliyim, daha evvel bu türlü bir şey görmedim. Bu aşağı üst 20 gündür var. Burada hiçbir çalışma olduğunu görmedim. Buranın temizlenmesi lazım. Ben sıhhat meseleleri olan biriyim, 1 yıldan beri burada balık yemedim. Bizim kuşlarımız, ördeklerimiz vardı. Neredeler? Hiçbiri yok” dedi.

Murat Hasan Bıyıklı ise, “Buralara orta sıra gelirim. Bugün de bu köprüyü görmek için geldim. Ben her yaz buraya denize girmek için gelirim. Yosun görüntüsü doğal bir olay. Her sene meyyit yosunlar bu biçimde üste vurur. Vakitle bunlar resen kaybolup gidecek. Ben daha evvel de bu formda görmüştüm. Bu manzara tabiatın kendi kanunu olduğu için beni rahatsız etmiyor” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.