Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Evde burun tıkanıklığına doğal çözüm! Bebeklerin burun tıkanıklığı nasıl açılır?

Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Evde burun tıkanıklığına doğal çözüm! Bebeklerin burun tıkanıklığı nasıl açılır?
Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Evde burun tıkanıklığına doğal çözüm! Bebeklerin burun tıkanıklığı nasıl açılır?

Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Bebeklerin burun tıkanıklığı nasıl açılır? sorularının yanıtları merak edilen başlıklar arasında yer alıyor. İşte en iyi evde burun tıkanıklığına karşı yapılabilecek doğal çözümler!

Burun tıkanıklığı, aile hekimlerine veya kulak burun boğaz doktoruna başvuran hastalarda yaygın bir şikayettir. Kişinin rahat nefes almasını etkileyerek yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Ek olarak, obstrüktif uyku apnesinin (OSA) önemli bir bileşenidir ve uyku kalitesini de büyük ölçüde etkileyebilir. Burun tıkanıklığı olan sporcular, performanslarını ve potansiyellerinde performans göstermelerini de olumsuz etkileyebilir.

BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

Bir tıkalı burun can sıkıcı olabilir. Burnunuz sık sık akar. Konuşurken sesiniz bir yabancınınmış gibi gelebilir. Ve nihayet tekrar nefes almak için burnunuzu temizlemek istediğinizde hiçbir şey çıkmaz. Burun tıkanıklığına dair yapılabilecek doğal çözümleri sizler için derledik.

BURUN TIKANIKLIĞI NEDEN OLUR?

SinüzitTiroid bozukluklarıNazal septum deviasyonuUyku apnesiBurun etiGebelikKonka şişmeleriSaman nezlesiAlkolMesleki astımSahip olunan alerjilerBurun polipleriNezle, soğuk algınlığıYüksek tansiyonMevsim geçişleriAlerjik olmayan rinitBaharatlı yemeklerGripBurunda yabancı cisimHormonal değişiklikler

BURUN TIKANIKLIĞINA NE İYİ GELİR?

Burun tıkanıklığı için sprey kullanmak en kolay çözümlerden biri olabilir.

EVDE BURUN TIKANIKLIĞINA DOĞAL ÇÖZÜM

Evde burun tıkanıklığına doğal çözümler bulmak oldukça kolaydır. Bunlardan biri hepimizin bildiği gibi tuzlu sudur. Okyanus suyunun burun tıkanıklığına iyi geldiği bilinmektedir. Ancak ulaşmak zor olabilir. Bu nedenle tuzlu su da aynı işlemi görmektedir. Ilık bir bardak suya 1 çay kaşığı tuz ekleyerek eritin. Ayrıca bir çay karbonat da bu suyu pH açısından dengelemenizi sağlar.Nem, burun tıkanıklığında rahat nefes almanızı sağlar. Buhar makineleri bu durumda sizlere çok yardımcı olacaktır. Eğer buhar makineniz yoksa odanızı nemlendirmek için kaloriferlerin üzerine su koyabilirsiniz. Zeytinyağı pek çok şeye deva olduğu gibi burun tıkanıklığına da iyi gelmekte. Burnunuza birkaç damla zeytinyağı damlatarak tıkanıklığa basit bir çözüm bulabilirsiniz.Elma sirkesi, burun tıkanıklığına sebep olan mukusun incelmesine olanak sağlar. Asidik yapısıyla birlikte bakteri öldürerek virüs oluşumunu engeller. Bir bardak ılık suya, bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek gün içerisinde 2 defa içmek bu durumu engeller.

Ayrıca bir bardak ılık suya iki tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyerek karışımı burnunuza çekebilirsiniz.

Duş almak, burun tıkanıklığını rahatlatan adımlardan biridir.Sıcak kompres kullanımı da burun tıkanıklığını rahatlatır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*