Boşandığı eşini yakarak katleden Çinli erkek idam edildi

Eski eşini canlı yayın sırasında ateşe vererek öldüren Çinli erkek idam edildi.

BBC‘nin haberine nazaran, Lamu isimli bayan, TikTok’un Çin versiyonu Douyin’de tanınmış bir toplumsal medya fenomeniydi. Yüz binlerce takipçisi olan Lamu Sichuan eyaletinin dağlarındaki hayatıyla ilgili görüntüler çekiyordu.

İki çocuk annesi Lamu’nun, evliyken eşi Tang Lu’nun uyguladığı şiddet hakkında polise şikayette bulunduğu, lakin polis tarafından bunun bir aile sıkıntısı olduğunun söylendiği belirtildi.

Haziran 2020’de Lamu, mahkeme kayıtlarına nazaran kendisine şiddet uyguladığı belirtilen Tang’dan boşandı. Lu, boşandıktan yaklaşık üç ay sonra Lamu’yu ateşe verdi. Bedeninin yüzde 90’ında yanıklar oluşan Lamu olaydan iki hafta sonra öldü.

Lu mahkeme tarafından kabahatinin “son derece zalimce” ve toplumsal tesirinin “son derece kötü” olduğu gerekçesiyle idama mahkum edildi.

Lamu (Fotoğraf: Douyin)

2016’DA CÜRÜM OLARAK KABUL EDİLDİ

Dava ülke çapında öfkeye neden oldu ve bayana yönelik şiddetle ilgili yeni bir tartışma başlattı. Yapılan bir anket, Çinli bayanların dörtte birinin aile içi şiddete maruz kaldığını gösteriyor.

Aile içi şiddet 2016 yılında Çin’de kabahat olarak kabul edildi, fakat bilhassa kırsal alanlarda yaygınlığını müdafaaya devam ediyor.

Lamu’nun binlerce takipçisi Douyin hesabına ileti bırakırken, toplumsal medya platformu Weibo’nun milyonlarca kullanıcısı daha sonra sansürlenen hashtag’lerle adalet davetinde bulundu.

Çin’de bir kesim, boşanmak isteyen çiftler için kısa müddet evvel getirilen 30 günlük mecburî “sakinleşme” müddetinin bayanların istismarcı bağlardan ayrılmasını zorlaştırabileceğini belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.