Beyaz Saray’dan Ukrayna çıkışı: Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açacak kurallara neden olmamak gerekiyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Aspen Güvenlik Forumunda konuştu.

Jake Sullivan, ABD istihbaratının Rus ordusunun savaşta çok daha kabiliyetli çıkacağını beklediğini lakin Rusya’nın savaşta gayelerinden birçoğunu elde edemediğini tabir etti.

Sullivan, Rusya’nın mevcut amaçlarına ulaşma konusunda da büyük zorluklar yaşadığını belirterek, bunun büyük ölçüde Ukraynalıların cüretinden ve batı ülkelerinin verdiği silahlardan kaynaklandığını lisana getirdi.

Sullivan, “Rusya’nın Ukrayna işgalinin Putin için stratejik muvaffakiyet olmaması ve stratejik bir başarısızlık olması ABD’nin stratejik hedefimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

Sullivan, Ukrayna’ya gerekli silahların yavaş ulaştırıldığı tezlerine da karşılık vererek, ABD ordusunun lojistik kapasitesine uygun biçimde silah yardımı yapıldığını ve bu tıp tenkitleri kabul etmediğini savundu.

Sullivan ayrıyeten, ABD’nin menzili 300 kilometreyi bulan Kara Kuvvetleri Taktik Muharebe Füzeleri’ni (ATACM) Ukrayna’ya vermeyeceklerini belirterek, “Başkan, üçüncü dünya savaşına yol açacak koşullara neden olmamak gerektiğine inanıyor” dedi.

ABD’NİN UKRAYNA’YA SAVAŞ UÇAKLARI SAĞLAMA İDDİALARI

Washington’da son günlerde ABD’nin Ukrayna ordusuna pilotluk eğitimi vereceği ve sonrasında da ABD uçaklarını sağlayacağı tezleri tartışılıyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’den sonra Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby ve üst seviye Pentagon yetkililerine de bu mevzu soruldu.

Kirby, “Savunma Bakanlığı Ukrayna’ya savaş uçakları vermek konusunda istikşafi çalışmalar yapıyor. Lakin bu çabucak yahut kısa müddet içerisinde yapılacak bir şey olmayacak. Zira bilhassa de gelişmiş bir uçağı üzerindeki kompleks sensör, sistem ve silah kabiliyetiyle entegre etmek hayli güç bir gayret. Bu o denli çabucak olacak bir şey değil” dedi.

Aynı bahis Savunma Bakanlığında Ukrayna’ya verilecek yardımlarla ilgili brifing düzenleyen üst düzet bir Pentagon yetkilisine de soruldu.

Yetkili, bu hususta şu evrede verilmiş bir karar olmadığını, Kirby’nin yorumları üzerine değerlendirmelerde bulunmayacağını söyledi.

Austin’de 20 Temmuz’da düzenlediği bir basın toplantısında, bu hususta gelecekte kıymetlendirme yapabileceklerini fakat şimdi Ukrayna ordusuna pilotluk eğitimi vermek ve uçak sağlamak üzere bir kararın kelam konusu olmadığını lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.