Balıkçılıkta ıskarta eserler evcil hayvanların beslenmesinde kullanılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi balıkçılıkta ıskarta eserlerin evcil hayvan beslenmesinde kullanılması için harekete geçti. Bu alanda bir bölüm oluşturmak emeliyle harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi ve yurtdışından paydaşlarla Erasmus-Plus Maripet projesinin tanıtım toplantısını yaptı. Toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, “Paydaşlarımızla eğitim programları oluşturacağız. Farkındalık çalışmalarıyla birlikte evcil hayvan besin sanayisine katkı sunacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin milletlerarası ortaklı Erasmus-Plus Maripet projesinin tanıtımı yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde Sasalı’daki İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde yapılan toplantıda Ege Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi ile Norveç, Hırvatistan, Litvanya ve İzlanda’daki üniversitelerin paydaş olduğu projeyle ilgili bilgilendirme yapıldı.

Iskarta (hedef dışı) balık avcılığından elde edilen eserlerin evcil hayvan beslenmesinde kıymetlendirilmesi ve balıkçılık dalına katma kıymet kazandırılması emeliyle hazırlanan projenin toplantısına İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Lideri Şevket Meriç, Ege Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu, akademisyenler, Tarım ve Orman Bakanlığı temsilcileri, Bayraklı, Balçova ve Karabağlar belediyelerinin temsilcileri, su eserleri mühendisleri, besin mühendisleri, ziraat mühendisleri, veteriner doktorlar ve balıkçılar katıldı.

“BALIKÇILIĞA DAYANAĞIMIZ SÜRÜYOR”

2022-2024 yıllarını kapsayacak proje için yapılan toplantıda kelam alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir’in kadim bir deniz kenti olduğunu vurgulayarak “Başkanımız Tunç Soyer’in vizyonuyla ekolojik dengeyi, doğal ömrü ve çevreyi muhafazayı misyon edinmiş belediyemiz bugün burada tüm paydaşlarıyla birlikte bu mevzuda yeni bir adım atıyor. İzmir; balıkçılık üretim ölçüsü ve üretim kıymeti bakımından Ege Denizi ve Türkiye balıkçılığı içinde başka bir değere sahip. Bizler de bunun farkında olarak denizin ekolojik istikrarını korumak ismine çalışmalar yapıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de göz gerisi edilen klasik balıkçılık mesleğinin devamlılığı ve biyoçeşitliliğin korunmasına takviye oluyoruz. Bu nedenle küçük ölçekli balıkçılara ve su eserleri kooperatiflerine takviyelerimiz devam ediyor. Yaşayan her canlıya değer vermek belediyemizin en büyük sorumluluklarından biri” dedi.

Projeyle hem ıskarta avcılıktan elde edilen eserlerin kıymetlendirilmesi hem de hayvanların kaliteli beslenmesini sağlamak için bir eğitim müfredatı hazırlanacağını belirten Ertuğrul Tugay, kelamlarına şöyle devam etti: “Projedeki asıl maksadımız ıskarta balık avcılığı eserlerinin evcil hayvan beslenmesinde kullanımına yönelik yeni bir kesim oluşturmak olacak. Değerli paydaşlarımızla birlikte eğitim programları oluşturacağız ve yaygınlaştıracağız.” Ertuğrul Tugay sürdürülebilir iş planıyla birlikte 2024 tarihine kadar farkındalık yaratılarak evcil hayvan besin sanayisine katkı sunulacağını da kelamlarına ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi anket hazırlıklarının tamamlanması, toplantı tertiplerinin yapılması, projenin tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi, projenin kapanış toplantısının tüm ülke paydaşları ile birlikte 2024 yılında İzmir’de organize edilmesi sürecini yürütecek.

PROJE NEYİ AMAÇLIYOR?

Iskarta avlanılan eserler, hem ekonomik pahası olmayan çeşitlerden oluşması hem de avlanma uzunluğunun altında olması nedeniyle denize atık olarak atılıyor. Atılan balığın evcil hayvan mamasına yahut bileşenlerinden birine dönüştürülmesi ise ekonomik bir paha zincirine işaret ediyor. Bunun için farklı uzman ve kurumları bir ortaya getirerek bir eğitim programı oluşturulacak. Balıkçılık ve evcil hayvan besin sanayisi için çalışmalar yapılacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.