Bakan Ersoy NTV’deydi: Galataport ile Türkiye atağa geçti

Son dakika haberi!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV’de yayınlanan Seda Öğretir ile Özel Röportaj programında gündeme dair merak edilen sorulara cevap verdi.

Kız Kulesi’nde Eylül 2021’de onarım çalışmaları başladı. Bu ay başında toplumsal medyada paylaşılan bir imaj tartışma başlattı. Kulenin üst kısmının olmadığı argümanları reaksiyon çekti.

Geçen yıl onarıma alınan tarihi yapının toplumsal medyada paylaşılan imajları mevcut tartışmalarının yanında “Kız Kulesi yıkıldı mı?” sorusunu beraberinde getirmişti.

Bakan Ersoy, birinci olarak bu hususa değindi. Ersoy, ”80 yılda yapılan yanlışları düzeltiyoruz” dedi.

Bakan Ersoy’un konuşmasından öne çıkanlar:

Kız Kulesi’nin geçmişine bakmak gerekiyor. 40’lı yıllarda bir yangın çıkıyor ve sonrasında da onarıma alınıyor. Beton ağır bir gereç, yapıya yük biniyordu.

”HORTUM ÇIKSA KULEYİ GÖTÜRÜRDÜ”

Şu an Marmara Denizi’nde bir hortum çıksa, kuleyi alıp götürdü. Biz de bunun önüne geçmek için restoran sürecini başlattık. Birçok uzman isimle çalışmalar yürüttük ve bünyemize dahil ettik.

Betonarme kısım özgün materyalle tekrar yapılıyor.

”BİNANIN ALTINDA BOŞLUKLAR VARDI”

Yapılacakları basın lansmanıyla Eylül 2021’de anlattık. Özgün duvarları yıkılması, aslını koruyoruz. Denizin altında da binayı etkileyen boşluklar vardı.

RESTORASYON SÜRECİ NEDEN UZADI?

Hocalar hemen müdahale edilmesini raporladılar. Biz de özgün formunu koruyarak onarım sürecine başladık.

Sürecine girildiğinde kolonlar kirişlerin birbirine bağlı olmadığını ya da deniz kumunun kullanıldığını gördük. Süreç de bu yüzden uzadı.

”80 YILDA YAPILAN YANLIŞLARI DÜZELTİYORUZ”

80 yılda yapılan yanlışları düzeltiyoruz ve bittiğinde de Müzekart’ın geçerli olduğu bir işletme olacak”

PERİ BACALARINDA YIKIM

”İş makinelerinin peri bacalarını yıktığı ana ilişkin görüntüler” teziyle kamuoyunda tartışma yarayan bahse da değinen Bakan Ersoy, ”Kaçak yapısı yıkılanlar Peri Bacaları konusunda dezenformasyon yapıyor. Yeni güzergah tarla yolunun genişletilmesi” dedi.

Bakan Ersoy, NTV ekranında görsellerle Kapadokya Bölgesi’ndeki yol projesini anlattı. 

”MEVCUT YOL İÇİN UNESCO YAZI GÖNDERDİ”

Ersoy, hususa ait şu açıklamaları yaptı:

”Bölgede şu ana kadar 400’den fazla kaçak yapı yıktık. UNESCO mevcut yolun kapatılması için yazı gösterdi. Mevcut yolun altında höyükler, yeraltı kentleri var”

İPTAL EDİLEN FESTİVALLER

Balıkesir ve Muğla’nın akabinde gelen şenlik iptalleri başta siyasetin de gündemine yerlemiş ve beraberinde tartışmaları da getirmişti.

Bakan Ersoy, bazen bölgesel hassasiyetlerin olabileceğini söyledi ve ”Ne kadar az kısıtlama, hudut ve iptal olursa bizim için o kadar iyi” açıklamasında da bulundu ve iptal edilen şenlikler konusunda son mercii olan yargıya gidilmesini önerdi.

SALGIN SONRASI KRUVAZİYER TURİZMİ

Yaz turizminde Türkiye’nin krizden etkilenmediğinin altını çizen Ersoy, ”Galataport’un devreye girmesiyle de Türkiye çok büyük bir atağa girişti. Bu bizim açımızdan çok gurur verici” dedi.

Ersoy, İstanbul Havalimanı ile Galataport’u raylı sistemlerle başlayacaklarını da açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.