Bakan Alim’den EYT açıklaması

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım açıklamalarda bulundu. Alım, “Devlet elini taşın altına ziyadesiyle koydu enflasyona vatandaşını ezdirmedi” tabirlerini kullandı.

Bilgin’in açıklamalarından öne çıkan gündem başlıkları şöyle:

“Enflasyon, iddialarımızı zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda güç kesiminin tesiri fazla.”

“Yüzde 42’lik artış önemli bir artıştır. Bu enflasyon koşulları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik.”

“Tüm kamu çalışanları bu artıştan (memur zammı) istifade edecek.”

“Yüzde 30’luk artırım (asgari fiyat zammı) 6 ay için verilmedi. Orta artırım olarak verildi.”

“Açlık sonunun 6 bin lira olduğunu kim söylüyor. Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiye’deki açlık hududu 3 bin 600 lira ortasında 4 bin lira ortasındadır.”

“Türkiye 5 bin 500 lira minimum fiyatı tayin ederken birçok sendikanın yaptığı toplu mukavelenin üzerinde bir taban fiyat belirlemiştir.”

“Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiye’nin daha âlâ yere geleceğini söylüyor. Diyelim zıddı oldu, kimse tasa etmesin. Çalışanlarımızı o günkü kurallarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız.”

Bakan Alim’den EYT açıklaması

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, kamuoyunda “EYT” olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanların durumuyla ilgili “Türkiye’nin her sorunu çözülmesi gereken belge olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki evraklardan, çözülecek şeylerden biri.” dedi.

Bakan Alım, 24 Tv’de katıldığı programda, “EYT sıkıntısı masanızda mı?” sorusunu yanıtlarken, “Tabii masamızda. Türkiye’nin işçileri hiç merak etmesinler, hiç kaygı etmesinler. Türkiye’nin her sorunu, çözülmesi gereken belge olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki evraklardan, çözülecek şeylerden biri.” dedi.

“2023’te EYT çözülür diyebilir misiniz?” sorusuna karşılık Alım, “Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün evrakları çözeceğiz. O da değerli belgelerden biri… Orada da alternatif maliyetleri, tahlil tekliflerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde.” cevabını verdi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım, önlerinde acil çözülmesi gereken meselelerden birinin de “geçici işçiler” olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu sorunu çözeceğiz. Onlara kelam verdim. Öncelikli çözeceğimiz problemlerden birisi bu. Bunun yanında kamuda sözleşmeliler sorunu var. Bunları sadeleştireceğiz, kontrat yapılması zarurî olanları statülere dönüştüreceğiz, oburlarının de takım haklarını vereceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.