Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı’ndan Ağbal yorumu

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, merkez bankası başkanının görevden alınmasından sonra Türkiye’nin finansal istikrarı konusunda endişelerin arttığını ve Türkiye’deki politika yapıcıların sıkı para politikasına odaklanıp enflasyonla mücadele etmelerinin gerektiğini açıkladı.

Renaud-Basso, “Merkez bankası başkanını çok sık değiştirmek (Türkiye’nin) güvenilirliği için iyi değil” dedi.

Ayrıca Renaud-Basso, 38 ülkeyi kapsayan EBRD bölgesindeki en büyük riskin corona virüsü aşılarına erişimin yavaşlığı olduğunu belirtti.

Türkiye geçen yıl EBRD’den 1.7 milyar euro kredi almıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada “faizleri de tek haneli rakamlara indirerek bütçedeki (faiz) yükünü çok daha azaltacağız” demişti. (Reuters)

İlginizi ÇekebilirReuters'tan Naci Ağbal iddiası: 130 milyar doları araştırdığı için gönderildiReuters’tan Naci Ağbal iddiası: 130 milyar doları araştırdığı için gönderildiİlginizi ÇekebilirNaci Ağbal'ın 132 günü: Ne dedi, ne yaptı, neden gönderildi?Naci Ağbal’ın 132 günü: Ne dedi, ne yaptı, neden gönderildi?İlginizi ÇekebilirNaci Ağbal'ın görevden alınmasıyla AKP'li seçmenin bile güveni sarsıldıNaci Ağbal’ın görevden alınmasıyla AKP’li seçmenin bile güveni sarsıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir