Asya’da vakalar yükselişte: Önlemler yetersiz

Merkezi Salgın Komuta Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre Tayvan’da son 24 saatte 5 bin 92, dış kaynaklı 80 vaka tespit edildi. Can kaybının ise olmadığı belirtildi.

Covid salgını başladığından beri virüsü kontrol altında tutmayı başaran Tayvan, mart ayının sonundan beri vaka sayılarında yaşadığı artışla dikkati üzerine çekiyor.

Günlük vaka sayısı, bu yıl 15 Nisan’da ilk defa 1000’in üstüne çıkarken, 21 Nisan’da 3 bin eşiğini aşmıştı.

Tayvan’da bugüne kadar 56 bin 468 vaka görülürken, 856 kişi hayatını kaybetti.

Karantina yetmiyor

Salgının başında aldığı katı önlemlerle gündem olan ve dünyada sözkonusu virüsten çok fazla kişi hayatını kaybederken neredeyse hiç kimsenin ölmediği Çin, son günlerde Şangay’ı karantinaya almasıyla endişeleri alevlendirmeye başlamıştı. Dün 12 kişinin hayatını kaybettiği ülkede bugün 39 kişi öldü.

Çin’in Şanghay kentinde Omicron varyantını taşıyan vakaların tetiklediği Covid-19 salgını ile mücadele için uygulanan şehir içi hareket kısıtlamalarının 26 Nisan’a kadar uzatıldığı bildirildi.

Şanghay’da artan Covid-19 vakaları nedeniyle uygulanan kapanma tedbirleri, halkın tepkilerine neden olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bölge sakinleri karantina tedbirlerine toplu bir şekilde tepki göstermek için pencerelerinden çığlıklar atması sosyal medyada gündem olmuştu.

Tayland 126 ölü verdi

Salgın başladığından beri 4 milyondan fazla vaka veren Tayland ise bugün 17 binden fazla yeni vaka duyurdu. Ülkede bugün virüsten dolayı 126 kişinin öldüğü bildirildi.

Güney Kore’de 64 bin yeni vaka

Kore Yarımadası’nın güneyindeki Güney Kore bugün 64 binden fazla yeni vakanın teşhis edildiğini 109 vatandaşın ise öldüğünü duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.