Adana beşik gibi sallanıyor! 2 deprem daha meydana geldi

Adana’da 5,5 büyüklüğünde deprem

Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ilimizi etkileyen iki büyük depremin ardından bu kez Adana‘da 5,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

ADANA SALLANDI

AFAD‘dan gelen son deprem bilgisine göre; merkez üssü Adana‘nın Kozan ilçesi olan 5,5 şiddetindeki deprem çevre illerde de hissedildi.

Kozan merkezli deprem yerin 11 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Deprem, kent merkezi ve çevre ilçelerde paniğe neden oldu. Vatandaşlar evlerinden ve işyerlerinden kendilerini sokağa attı.

2 DEPREM DAHA GERÇEKLEŞTİ

Sabah saatlerinde meydana gelen depremin ardından Kozan’da 2 deprem daha meydana geldi. 4,4 ve 3,5 büyüklüğündeki son depremler korkuttu.

BAKAN YERLİKAYA: GEÇMİŞ OLSUN

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, depremin ardından genel durumla ilgili bir açıklama yaptı:

Bugün saat 08.44’te Adana’mızın #Kozan ilçesinde 5.5 büyüklüğünde meydana gelen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına devam etmektedir. 

Şu ana kadar 112 Acil İhbar hattına can ve mal kaybına yönelik herhangi bir ihbar yapılmamıştır. 

Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.

VALİ ELBAN’DAN AÇIKLAMA

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, “Şu ana kadar yaralı ya da can kaybı bilgisi yok. Şimdiye kadar yıkılan bina ihbarı gelmedi.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kozan’da birkaç ahırın zarar gördüğü bilgisinin olduğunu söyledi.

“OLUMSUZ BİR DURUM BULUNMAMAKTADIR”

AFAD Başkanı Sezer, “Adana ilimiz Kozan ilçesinde saat 08.44’te meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem sonrasında, an itibarıyla olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Ekiplerimiz teyakkuz haline geçirilmiştir” açıklamasını yaptı.

DEPREM 3 EVİ YIKTI

Depremin merkezi Kozan’da insanları panikleten deprem çevreye de kısmen zarar verdi. Eskimantaş bölgesinde boş kerpiç bir evin çöktüğü, yollara ise kayaların düştüğü bildirildi. Öte yandan, deprem nedeniyle ilçe merkezinde eski bir ahşap yapı kısmen çöktü. Kabaktepe Mahallesi’nde ise boş bir evin üzerine kaya yuvarlanması sonucu yıkım meydana geldiği bildirildi.

Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Arif Dağlı yaptığı açıklamada, “Gerekli işlemlere bakıyoruz, yıkılan yerlerin olup olmadığına. Bir ahşap bina yıkıldığı için zabıta ekiplerimizle beraber tedbirleri alıyoruz. İş makinemiz çevresini temizledi gitti. Şu ana kadar yıkımla ilgili başka bir ihbar bize gelmedi” dedi.

Vatandaşlar depremin büyüklüğünü ve yaşadıkları panik anlarını anlattı. Deprem anları da güvenlik kameralarına yansıdı.

DEPREM SONRASI 3 ARTÇI

5,5’lik depremin ardından Kozan merkezli 3 artçı deprem daha kaydedildi. Artçı sarsıntıların ikisinin 2,7 birinin ise 3,2 büyüklüğünde olduğu açıklandı.

“BEKLENEN BİR DEPREMDİ”

Adana’nın Kozan ilçesinde saat 08.44’te meydana gelen 5,5’lik depremin ardından NTV yayınına katılan Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, Çardak fayına dikkat çekti.

Şubat ayında meydana gelen iki büyük depremi hatırlatan Tüysüz, “Burada biriken stresin bir şekilde boşalması gerekiyordu. Bu depremde bunun işareti” dedi.

Depremin şiddetinin orta büyüklükte olduğunu belirten Tüysüz, “Kanaatim bölgede bu şiddetin üstünde bir depremin olmayacağı” dedi ancak bölgedeki hareketliliğin de yaklaşık bir sene boyunca devam edebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir