AB önderleri, Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verdi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin başkanları, Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke” statüsü verilmesini kararlaştırdı.

AA ve Reuters’in haberine nazaran, karar, AB başkanlarının Brüksel’deki tepe toplantısı devam ederken açıklandı. Gürcistan’a ise “aday ülke” statüsü şimdilik verilmeyecek.

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell, yaptığı açıklamada “Ukrayna galip gelecek. Avrupa galip gelecek. Bugün birlikte yürüyeceğimiz uzun bir seyahatin başlangıcıdır” dedi.

AB Kurulu Lideri Charles Michel, toplumsal medyadaki Ukraynaca ve Rumence açıklamasında, kararı “tarihi” biçiminde nitelendirdi.

“Bugünkü karar AB yolunda çok kıymetli bir adımı tabir ediyor” diyen Michel, Ukrayna ve Moldova halklarını tebrik etti.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen de Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu’yu tebrik ederek “Ülkeleriniz Avrupa ailesinin bir modülü. Önderlerin bugünkü tarihi kararları da bunun teyidi” tabirini kullandı.

AB başkanları, bu karardan sonra aday ülkelerin büyük bir revizyona muhtaçlıkları olacağını ve yapacak çok “ödevleri” olduğunu vurguladılar.

Ukrayna, AB’ye adaylık başvurusunu Rusya’nın saldırısının başlamasından 4 gün sonra 28 Şubat 2022’de, Moldova ve Gürcistan ise 3 Mart 2022’de yapmıştı. AB Kurulu, 7 Mart’ta AB Kurulu’nu görüşünü sunmaya davet etmişti.

AB Komitesi, 17 Haziran’da Ukrayna ve Moldova’ya adaylık statüsü verilmesi tarafında görüş bildirdi. Komite, Gürcistan için ise Avrupa perspektifi sunulması ve kriterleri karşılaması kaydıyla durumunun daha sonra tekrar değerlendirilmesini tavsiye etti.

Adaylık statüsü, bir ülkenin uzun yıllar sürecek AB’ye iştirak sürecindeki birinci adımı oluşturuyor. Bir ülkeye aday statüsü verilmesinden sonra şartların yerine getirilmesi koşuluyla ilerleyen basamaklarda iştirak müzakereleri başlıyor. İştirak müzakerelerinin başlaması yıllar alabiliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.